Venezuelski predsednik Hugo Chavez je odobril prošnjo slovenskega predsednika Danila Türka, da bi slovenski državljani v venezuelskih zaporih preostanek kazni lahko prestajali v domovini. Türk je venezuelskega predsednika za to zaprosil med njunim srečanjem 4. aprila v okviru predsednikovega uradnega obiska v Latinski Ameriki.
Slovenski predsednik je med aprilskim srečanjem Chavezu izročil seznam štirih slovenskih državljanov in ga osebno zaprosil, da bi preostanek kazni prestajali v Sloveniji. Venezuelski predsednik se je pozitivno odzval na prošnjo in odobril takojšnji transfer za vse štiri zapornike, so danes sporočili iz urada predsednika republike.
Kot so v uradu zapisali v sporočilu za javnost, slovenski državni organi trenutno usklajujejo še zadnje podrobnosti in listine v luči dogovora o tehničnih okoliščinah transferja.
Türk se je v današnjem pismu venezuelskemu predsedniku zahvalil za njegovo razumevanje in pomoč pri razrešitvi tega vprašanja. "Vaš občutek za usodo mladih ljudi, ki zaidejo v težave, je izrednega pomena," je zapisal Türk in Chavezu izrazil iskreno hvaležnost za učinkovitost, ki so jo pokazale venezuelske oblasti pri reševanju tega vprašanja, so še sporočili z njegovega urada.
Z ministrstva za pravosodje so medtem potrdili, da trenutno vodijo postopke prenosa izvršitve kazni iz Venezuele za štiri osebe. V treh primerih je postopek z vidika slovenskega ministrstva že zaključen, Venezuela pa je že podala svoje soglasje k transferju, tako da je potrebno izvesti le še dejansko predajo oseb. V enem primeru postopek pridobitve soglasja Venezuele še poteka, tukajšnje ministrstvo pa je že posredovalo ustrezno dokumentacijo.
Kot so dodali, so bili postopki kljub zapleteni naravi zadev in geografski oddaljenosti po zaslugi dobrega sodelovanja med državama in hitrega ter strokovnega odziva vseh vpletenih institucij in posameznikov relativno hitro zaključeni.
Kot so še pojasnili na ministrstvu, poteka prenos izvršitve kazni v skladu s konvencijo o transferju obsojenih oseb, ki sta jo Slovenija in Venezuela podpisali leta 1993. Konvencija omogoča, da obsojena oseba zaprosi za prenos izvršitve zaporne kazni iz države, v kateri je bila obsojena, v državo, katere državljan je. O prenosu izvršitve kazni s pravnomočno odločbo odloča pristojno slovensko sodišče, prav tako je potrebno pridobiti soglasje države izreka kazni.