Kandidat za poslanca SDS Gregor Virant je v izjavi za medije v zvezi z vloženima ugovoroma SDS zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov na državnozborskih volitvah poudaril, da je prav, da se razčistijo vse nepravilnosti pri delu volilnih organov. Dodal je, da "bomo s tem na koncu dobili čisti volilni izid".
Virant je glede ugovora zaradi nepravilnosti in nezakonitosti pri delu volilnih odborov v 3. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Center in v 4. volilni enoti s sedežem v Ljubljani Bežigrad pojasnil, da gre za 53 volišč, na katerih je vpisanih 54.000 volivcev. Po njegovih besedah bi lahko nepravilnosti vplivale na izid volitev.
Poudaril je, da popolnoma zaupajo volilni komisiji, ki bo odločala o ugovoru. V primeru, da bo volilna komisija ugovor zavrnila z interpretacijo, "s katero se ne bomo strinjali, pa bomo uporabili sodno pot". Kot je pojasnil, je po zavrnitvi ugovora s strani volilne komisije možen še ugovor ob potrjevanju mandatov, na koncu pa se je možno obrniti tudi na ustavno sodišče.
Virant je pojasnil, da so ugovor vložili, ker nekateri volilni odbori od volivcev niso zahtevali oz. omogočili lastnoročnega podpisa v volilni imenik pred prejemom volilnega gradiva, kot to določa zakon. Po njegovih besedah ta zakonska določba preprečuje možne zlorabe, da bi v volilni skrinjici našli glasove tistih volivcev, ki v resnici niso prišli na volišče.
"Seveda dopuščamo možnost, da gre za malomarnost volilnih odborov," je dejal. Kot je dodal, dejstvo, da teh podpisov ni, še ne pomeni, da je kdo želel naklepno spremeniti rezultat.
Kot je znano, je SDS v sredo vložila ugovora, v katerem zahtevajo, da se pregledajo volilni imeniki na določenih voliščih. Prav tako zahtevajo, da se naredi primerjava števila oddanih glasovnic s seštevkom števila podpisov volilnih upravičencev v volilnem imeniku na določenem volišču in vpisanih uradnih zaznamkov o številu tistih volilnih upravičencev, ki se niso mogli oziroma se niso želeli podpisati v za to namenjen prostor v volilnem imeniku, je stranka objavila na svojih spletnih straneh.
Zahtevajo tudi, da se na vseh voliščih, kjer se bo ugotovilo, da število oddanih glasovnic ni enako seštevku števila podpisov volilnih upravičencev v volilnem imeniku na določenem volišču in vpisanih uradnih zaznamkov o številu tistih volilnih upravičencev, ki se niso mogli oziroma se niso želeli podpisati v za to namenjen prostor v volilnem imeniku, v skladu z zakonom razveljavi glasovanje ter odredi ponovne volitve v obsegu, v katerem je bilo glasovanje razveljavljeno.