Predstavniki zavoda in ministrstva za obrambo so na današnji predstavitvi na Brniku sodelovanje označili za dobro in dodali, da število prevozov narašča.
Od podpisa pogodbe o sodelovanju 27. marca 2015 Slovenska vojska glede na razpoložljivost zagotavlja dežurno posadko, ki je v dvourni pripravljenosti od klica do vzleta. Predvsem pri presaditvi srca je ključna hitrost, saj srce izven telesa lahko preživi le nekaj ur, je pojasnil vodja Centra za transplantacijsko dejavnost v ljubljanskem kliničnem centru Ivan Kneževič.
Najpogosteje falcona zato uporabljajo prav za prevoz src, včasih tudi za prevoz jeter iz evropskih držav. Slovenija namreč sodeluje v mednarodni organizaciji Eurotransplant, ki koordinira in organizira izmenjavo organov med transplantacijskimi centri Belgije, Nizozemske, Luksemburga, Nemčije, Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije.
Tako se doseže boljše ujemanje organov in pokrivajo urgentne potrebe. Presaditev je v Sloveniji zelo uspešna metoda zdravljenja pri dokončni odpovedi organa. Že peto leto se Slovenija uvršča na prvo mesto na svetu po številu opravljenih presaditev srca na milijon prebivalcev in dosega vrhunske rezultate, je povedal Kneževič.
Kot je pojasnil, letno izvedejo med 110 in 120 presaditev organov. Lani so presadili 31 src, od katerih so jih 24 pridobili z izmenjavo preko Eurotransplanta. V prihodnjem letu pa naj bi v Ljubljani začeli tudi s presaditvijo pljuč, za katere bo prav tako pomemben hiter transport, medtem ko organe običajno prevažajo s komercialnimi leti ali po cesti, kar je tudi bistveno ceneje.
V nekaterih primerih pa je ključen hiter prevoz s falconom. "V tem oziru je naše sodelovanje s Slovensko vojsko izjemnega pomena. Z njihovo pomočjo naša ekipa uspešno presaja zdrave organe in vsi skupaj tako pripomoremo k reševanju življenj," je dejala direktorica Zavod RS za presaditve organov in tkiv Slovenija Transplant Danica Avsec.
"Čeprav imamo največje število presaditev, pa to še vedno ni dovolj. Ko potegnemo črto konec leta ugotovimo, da trije ali štirje kljub vsemu niso uspeli dobiti organa. Zato se trudimo, da bi se še izboljšali," je dejal Kneževič. Pri tem je ključna težava pomanjkanje razpoložljivih organov. Slovenci so glede opredelitve za darovanje organov pod povprečjem.
Zato je v začetku leta, ko je bilo na čakalnem spisku za presaditev organov registriranih 181 bolnikov, stekla ozaveščevalna kampanja Ne čakaj, postani darovalec. Na srce se v povprečju čaka 177, na jetra 77 in na ledvico 300 dni, kar je pogosto predolgo, je opozorila Avščeva. Veselijo pa jo pozitivni rezultati kampanje, saj narašča število opredeljenih darovalcev.
Sodelovanja z vojsko se nadejajo tudi v prihodnje. Kot je ocenil državni sekretar na ministrstvu za obrambo Miloš Bizjak, gre za dober primer civilno-vojaškega sodelovanja, ki bi ga morda lahko v prihodnosti tudi nadgradili. Tako vojska hkrati pomaga slovenskim državljanom in omogoča boljši izkoristek falcona.
Letalo, ki ga je Slovenija kupila leta 2001, sicer uporablja predvsem vlada. Lani je bilo za potrebe države opravljenih več kot 100 letov. Cena ura letenja znaša 4221 evrov. Skupni stroški delovanja letala skupaj z vzdrževanjem pa so lani znašali 1,8 milijona evrov.
Z vladnim falconom danes prevažajo organe za presaditev
5. maj. 2017 12:53 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Slovenska vojska je z vladnim letalom falcon v dveh letih od sklenitve sodelovanja z zavodom Slovenija Transplant za nujne prevoze človeških organov prepeljala 21 organov in protistrup.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke