Revija Reporter
Slovenija

Z Jankovićevo mandatarko pridejo posli in denar za Popoviča

Nenad Glücks

19. mar. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Boris Popovič si po prevzemu oblasti Jankovićeve mandatarke Alenke Bratušek lahko obeta zagotovljen denarni tok.

Konstituiranje vlade Alenke Bratušek oziroma Zorana Jankovića je pravi trenutek, da koprski župan Boris Popovič, predsednik stranke Koper je naš, odpre šampanjec. Pred državnozborskimi volitvami 2011. je sicer gostoval v predvolilni konvenciji SDS in nastopil na Zboru za republiko, njegovi kandidati pa so pod imenom tedaj ustanovljene stranke Avion celo skupaj s SDS nastopili na volitvah na Obali.

Toda le nekaj tednov po volitvah je Popovič obrnil ploščo in začel navijati za Zorana Jankovića in njegovo Pozitivno Slovenijo. Pri tem ga ni motilo, da so za Jankovićem bili isti ljudje, ki jih je nekdaj imenoval udbomafija in ki naj bi ga spravili v kazenski pregon in pripor leta 2003. Poznavalci so bili že takrat prepričani, da so v ozadju Popovičevega preobrata posli, kot so vedno pri njem. Da je šlo tudi za investicijo v prihodnost, je dokaz sedanje politično dogajanje, ko so Jankoviću po Pozitivni Sloveniji široko odprta vrata za  posle na državni ravni, ne le v Ljubljani. To, da formalno ne bo predsednik vlade, ne bo imelo bistvenega vpliva, glavno je, da ima tam svoje brezmejno zveste ljudi, na primer Alenko Bratušek.

Viktor Markežič, predsednik stranke Oljka in koprski občinski svetnik, se, poznavajoč delo Borisa Popoviča in njegove občinske uprave, boji, da bi pod nadzor spet dobil Luko Koper. Koprski župan je bil več let član in tudi predsednik nadzornega sveta Luke Koper do junija 2009, ko so ga drugi nadzorniki razrešili. Po besedah Markežiča so v času Popoviča v Luki govorili, da je bila zanj družba nekakšna samopostrežna trgovina. Zdaj mestna občina Koper nima denarja, saj so cene zemljišč nizke, kupcev ni. Vlada Alenke Bratušek pa medtem napoveduje velike infrastrukturne projekte tudi v Luki (poglobitev plovne poti, podaljšanje drugega pomola, gradnjo tretjega) in na železniški progi Divača–Koper (modernizacija, začetek gradnje drugega tira). Ravno Luka in ti državno financirani projekti bi pomenili zagotovljen denarni tok, na katerega bi se lahko prisesali ljudje, povezani s Popovičem.

Popovič ima ob tem na grbi vrsto kazenskih postopkov. Pred mesecem dni se je na okrožnem sodišču v Kopru začelo sojenje zaradi suma, da je zlorabil položaja župana ob prodaji zemljišča na Srminu vnaprej dogovorjenemu kupcu, podjetju Serming. Občinski proračun naj bi bil oškodovan za 4,6 milijona evrov. Poleg tega je  še v devetih kazenskih postopkih, največ zaradi suma zlorabe uradnega položaja. Markežič upa, da sodni postopki zoper Popoviča, ki so tudi na njihovo vztrajanje končno stekli, zdaj ne bodo zastali.