Revija Reporter
Slovenija

»Vuksan« se je sam razkrinkal: Igor Vuksanović pogorel na sodišču

Nenad Glücks

27. nov. 2013 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Igor Vuksanović, svetovalec z ustavnega sodišča, je dobil v tožbi zoper Reporter še drugo pravno zaušnico, tokrat pravnomočno z ljubljanskega višjega sodišča.

Pred letom dni smo pisali o ekscesu pravnega svetovalca na ustavnem sodišču Igorja Vuksanovića, za katerega smo razkrili, da je pod vzdevkom »vuksan« na spletnih straneh Financ pisal žaljive in celo sovražne komentarje pod članke. Šlo je za udrihanje čez SDS, Pahorja, Janšo, desničarje, domnevno agresivne Nemce, ekonomista Rada Pezdirja … Cvetober Vuksanovićevih misli objavljamo spodaj. Čeprav je pri enem od komentarjev svojo identiteto razkril sam, torej da se skriva pod vzdevkom »vuksan«, ga je silno zmotilo naše razkritje in objava nekaj njegovih komentarjev.

Članek o tem ga je spodbudil, da je na okrajno sodišče v Ljubljani zoper Pravo smer. d. o. o., izdajatelja tednika Reporter, vložil tožbo, češ  da smo mu s citiranjem komentarjev posegli v osebnostne pravice. Meni tudi, da smo njegovo sliko objavili nepooblaščeno ter poslali vsebino sporočil na ustavno sodišče, s čimer naj bi kratili njegovo pravico do časti in dobrega imena. Želel je javno opravičilo in povrnitev vseh pravdnih stroškov, poleg tega pa še, da nam sodišče prepove objavljati njegovo fotografijo in informacije o njegovih komentarjih.

Nič od tega se ni zgodilo, pravna država, kot kaže, vsaj deloma deluje. Okrajno sodišče ga je tako pred letom dni odslovilo, okrajna sodnica Lilijana Podlesnik je njegovo tožbo zavrnila. Zdaj ga je v celoti zavrnilo tudi višje sodišče v Ljubljani, na katerega se je pritožil zoper prvostopno sodbo. Okrajna sodnica je med drugim tega domnevnega velikega pravnega strokovnjaka poučila, da je s sodelovanjem na spletnih forumih (pravi, da je objavil več kot 3.600 komentarjev!) in razkritjem identitete sam vstopil v družbeno dogajanje.

Višje sodišče je v senatu višjih sodnikov Majde Urh kot predsednice, Karmen Ceranja kot poročevalke in člana Milana Mesojedca,  potrdilo ugotovitve sodnice Podlesnikove in jih nadgradilo. V obrazložitvi sodbe so sodniki zapisali, da je ustavna pravica svobode izražanja konstitutivni element svobodne demokratične družbe (to bi moralo biti jasno tudi Vuksanoviću, ki dela na ustavnem sodišču). V okviru svobode izražanja je posebno pomembna svoboda tiska, zato je treba v zadevah, pri katerih gre za omejevanje svobode izražanja v novinarskem poročanju, zlasti skrbno preveriti, ali obstajajo ustavno sprejemljivi razlogi za omejitev.

Na višjem sodišču soglašajo s prvostopenjskim sodiščem, da je Vuksanović relativna oseba iz javnega življenja, torej tista, ki javnost zanima najmanj v zvezi s konkretnim dogodkom  (njegovimi žaljivimi in sovražnimi komentarji, op. p.). Statusa relativno javne osebe nima le zato, ker je javni uslužbenec na ustavnem sodišču, pač pa zato, ker je z vstopom v politični prostor prestopil mejo zasebnika (v javnosti je s pisanjem člankov v dominantnih medijih nasprotoval vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo, op. p.). Po ugotovitvah sodnikov je zmotno Vuksanovićevo prepričanje, da njegova politična stališča, izražena v osmih objavljenih komentarjih, ne morejo zanimati javnosti. On je javni uslužbenec, ravnanje javnih uslužbencev pa je načelno vedno predmet javnega interesa, čeprav ne opravljajo politične funkcije. Bistveno pa je, da je Vuksanović sam razkril svojo identiteto in se s tem odpovedal zasebnosti pri pisanju komentarjev. S tem je prevzel tveganje, da bodo njegova mnenja postala predmet presoje.

Poleg tega po mnenju višjega sodišča ga članek v Reporterju ni objektivno žaljiv in nima namena škodovanja, sramotenja ali smešenja. Na koncu so zavrnili tudi Vuksanovićevo zahtevo, da ne smemo objavljati njegovih fotografij (tokrat objavljamo eno bolj svežih). Pred letom dni smo zapisali, da je dalo okrajno sodišče temu svetovalcu pravno zaušnico, tokrat je dobil še krepkejšo od višjega sodišča.

Nekaj Vuksanovićevih spletnih komentarjev v Financah:

Junija 2012: »Ma ne bo vam uspelo doseči Pinochetove diktature v Sloveniji. Lahko se na glavo postavite. Enostavno nikoli ne boste dovolj močni. Grosupeljčan ne bo večen, čeprav se tako obnaša.«

Decembra 2011: »SDS podpihuje politiko sovraštva, ki je v zgodovini povzročilo veliko gorja. To ne more biti dobro.«

Decembra 2011 o humorju desničarjev: » …V bistvu so to neke enostavne psovke ali pa najbolj ruralni stereotipi na nacionalni, spolni in še kakšni osnovi … «