Spremembe v SLS obetajo novo povezovanje na desni sredini. Če bo vodstvo ljudske stranke prevzel Radovan Žerjav, se bodo bistveno izboljšali njeni odnosi z SDS, saj ga je kot ministra zelo hvalil nekdanji premier Janez Janša. Do konca mandata naj bi se vnovič oblikovala predvolilna koalicija pomladnih strank, ki bi jo sestavljali SDS in SLS ter morda tudi NSI, če bi se izkazalo, da je njena vrnitev v parlament verjetna.
Leta 2004 se je kot zelo dobro izkazalo povezovanje pomladnih strank ob pomoči zbora za republiko, saj so dosegle absolutno zmago in nato oblikovale jedro vladne koalicije. Lani je na podoben način povezovanje izkoristil levi trojček in na volitvah premagal prejšnjo vladno koalicijo. Pomladne stranke niso mogle odgovoriti s podobnim povezovanjem na desni sredini, saj je razlika med SDS in SLS postajala prevelika. Leto pred volitvami je namreč krmilo ljudske stranke prevzel Bojan Šrot, brat pivovarskega tajkuna Boška, s katerim se je premier Janez Janša znašel v vojni. Ker je Bojan Šrot bolj kot tradicionalne vrednote svoje stranke zagovarjal svojega brata, je skoraj ostala zunaj parlamenta. Pravzaprav jo je rešila koalicija s stranko mladih, saj so njeni kandidati dosegali najboljše rezultate, a so kljub temu ostali brez poslanskih sedežev. Veliko slabše jo je odnesla NSI, ki je izpadla iz državnega zbora deloma zato, ker se je znašla v popolni senci prevladujoče SDS, nekoliko pa zaradi ustanovitve krščansko demokratske stranke tik pred volitvami, ki je ustvarila vtis razpada NSI.Večina v SLS za Žerjava
Pol leta po volitvah se je položaj na desni sredini bistveno izboljšal, saj se z vrha SLS poslavlja Bojan Šrot, ki je bil glavna ovira za boljše odnose med programsko sorodnimi strankami. Zakaj se je odločil za odstop šele zdaj, ne pa že takoj po volitvah, ni povsem jasno. Po eni strani je takrat obstajala možnost, da bi SLS šla v Pahorjevo vladno koalicijo, kar je stranka nazadnje zavrnila; po drugi strani pa so Šrotovi nasprotniki čakali na evropske volitve, po katerih bi zaradi pričakovanega neuspeha lažje spodnesli predsednika. Medtem se je v stranki dogajala vojna živcev, saj ji javnomnenjske ankete že nekaj mesecev kažejo, da ne bi več presegla volilnega praga. Celjski župan, ki so ga »izmučile« vožnje v Ljubljano, se povsem umika iz vodstva stranke. Kot najbolj verjetni kandidat se kaže nekdanji prometni minister Radovan Žerjav, ki mu je kot edinemu iz strankine ministrske ekipe uspelo priti v parlament; poleg tega med veljaki SLS uživa še največjo javno podporo (tudi njegova uvrstitev v superfinale oddaje Piramida ni od muh).
VEČ V TISKANI IZDAJI