Pravosodni minister Aleš Zalar, ki išče razloge za zamenjavo generalne državne tožilke Barbare Brezigar, je konec tedna dočakal hladno prho. Vseh enajst vodij okrožnih državnih tožilstev mu je v četrtek odreklo poslušnost in si ni dovolilo, da jim soli pamet. Čas je, da se nad Zalarjevim lomljenjem hrbtenic vodstvu tožilstva in tožilcem zamisli predsednik vlade Borut Pahor.
Še dan prej, preden so se ministru Zalarju vodje tožilstev zahvalili za povabilo, je na spletnem portalu MMC zapisal, da se tožilci veselijo tega, da bodo po pravosodnem nadzoru in izdanih navodilih pravila igre jasna in v praksi enotno uporabljana.Bo samozvani zaščitnik tožilcev, ki močno dvomi, da ima Brezigarjeva njihovo podporo, zavihal rokave in zamenjal vseh enajst vodij tožilstev, ki jim je po naših informacijah zaradi neposlušnosti še isti večer začel groziti po telefonu? Javno jim je že podelil rumeni karton, zdaj jim lahko le še rdečega. Tožilski »ne« razume celo kot bojkot pravne države.
Brezigarjeva brez vabila
Po posvetu na vrhovnem državnem tožilstvu so vodje tožilstev (brez prisotnosti generalne državne tožilke) sklenili zavrniti vabilo ministra Zalarja za petkov delovni posvet na ministrstvu. Na njem naj bi – mimogrede, še noben pravosodni minister ni poklical k sebi vodje tožilstev – brez generalne državne tožilke premleli predlog obveznega navodila za uporabo državnotožilskega reda.
Minister je namreč le pomisli, da vse njegove zamisli morda vendarle niso ustrezne. Priznal je, da bi lahko povzročile težave pri njihovem »izvajanju v praksi«, zato bi vodje tožilstev povprašal, ali bi še kaj dodali. Za trenutek je omilil odločen in odrezav ton (nekdo bi mu moral svetovati, da je njegova dikcija veliko preveč komisarska), s katerim jim je vse povprek delil, kot se je izrazil, rumeni karton.
VEČ V TISKANI IZDAJI