Vohljač Türk
27. feb. 2011 19:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Tovarišica Lidija Šentjurc je Danila Türka prosila, naj vohlja za koroškim Slovencem - tega in še druge obremenilne dokumente zoper predsednika države je moč najti v Arhivu RS.
Tovarišica Lidija Šentjurc je Danila Türka prosila, naj vohlja za koroškim Slovencem - tega in še druge obremenilne dokumente zoper predsednika države je moč najti v Arhivu RS.
Medtem ko provladni mediji obtožujejo največjo opozicijsko stranko ponarejanja dokumentov, lahko v arhivu najdemo zelo veliko listin, ki pričajo o tem, da je bil Danilo Türk tudi kot sekretar komisije SZDL zelo obveščen o ozadjih dogodkov v Velikovcu. Kot predsednik komisije je bil obveščen celo o pogovorih najvišjih državnih predstavnikov Jugoslavije in Avstrije. Še več, njegova partijska mentorica Lidija Šentjurc mu je naročila, da vohlja za Slovenci na avstrijskem Koroškem. Nekaj dokumentov smo v arhivu našli sami, nekaj pa skupaj z delegacijo SDS na čelu s predsednikom Janezom Janšo.Prejšnji teden je domače aktualne dogodke zasenčilo »razkritje«, da je SDS na svoji spletni strani objavila »ponarejen« oziroma »prirejen« dokument o tem, da naj bi bil predsednik Danilo Türk obveščen o ozadjih atentata v Velikovcu, ko je vodil komisijo SZDL za manjšinska in izseljenska vprašanja. Izkazalo se je namreč, da je največja opozicijska stranka na svoji spletni strani pod isto datoteko objavila dva različna, a avtentična dokumenta.
Danilo Türk je leta 1980 prejel informacije jugoslovanskega veleposlaništva o sojenju jugoslovanskima državljanoma, ki sta podtaknila bombo v velikovškem muzeju, toda med dokumenti so se znašle tudi druge informacije jugoslovanskega veleposlaništva iz leta 1979, ki jih je dejansko prejel njegov predhodnik Jože Hartman; torej v času, ko je bil Danilo Türk sekretar te komisije. V resnici gre za nepomembne informacije, za katere je celo predsednik države na tiskovni konferenci 10. februarja letos, to je po objavi na spletni strani SDS, rekel: »Če pogledate vsebino dokumenta, boste videli, da ta dokument ni nič drugega kot povzetek medijskih poročil in pogovorov v zvezi z medijskimi poročili.«
Kljub temu so ta nepomemben dokument (provladni) mediji označili kot kronski dokaz za trditve SDS in iz tega izpeljali sklep, da je stranka namerno zavajala, celo lagala slovenski javnosti, da bi očrnila predsednika Türka. Napačno sestavljene izvirne dokumente so razglasili za ponaredek, čeprav je direktor Arhiva Slovenije, dr. Dragan Matić, izjavil, da gre za izvirne dokumente iz različnih arhivskih škatel.
Ključni dokument o tem, da je jugoslovansko veleposlaništvo Danila Türka posebej obveščalo o aferi Velikovec, ni sporen. Toda novinarjev sploh ni zanimalo, da predsednik države vendarle ni govoril resnice, ko je dejal, da je bil o dogodku obveščen zgolj iz medijev ter da ozadij ni poznal ne tedaj in jih ne pozna niti danes.
Prav tako se »naša velika peresa« niso pozanimala, kaj priča dokument iz leta 1982, po katerem tovariš Tomaž Ertl, takratni sekretar za notranje zadeve (v času atentata v Velikovcu je bil načelnik SDV), obvešča tovariša dr. Danila Türka, predsednika komisije SZDL za manjšinska in izseljenska vprašanja, da njegov sekretariat (RSNZ) za člana komisije predlaga tovariša Borisa Podbevška, namestnika načelnika uprave (SDV) v RSNZ, namesto tovariša Pavla Carja, ki odhaja na drugo delovno dolžnost (za republiškega javnega tožilca). Pripoveduje o tem, da je v Türkovi komisiji sedel drugi človek SDV, organizacije, ki je organizirala atentat v Velikovcu.
VEČ V TISKANI IZDAJI
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke