Revija Reporter
Slovenija

Vladna seja v luči negotovosti glede ukrepov za nadomestitev izpada v proračunu

STA

3. apr. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada naj bi na današnji seji razpravljala tudi o ukrepih, ki bi po padcu nepremičninskega davka na ustavnem sodišču lahko nadomestili proračunski izpad v višini okoli 200 milijonov evrov. Pričakovati je več predlogov in burno razpravo, a ne nujno tudi dokončnih odločitev. V DL odločno nasprotujejo dvigu DDV, v DeSUS posegom v pokojnine.

Finančni minister Uroš Čufer je sicer ocenil, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dodatnih varčevalnih ukrepov. Predloge je koaliciji predstavil že v nedeljo, a dan pozneje je DL kot edina od koalicijskih partneric zatrdila, da dviga DDV ne bo podprla. Zato se je Čufer s predstavniki stranke posebej sestal še v sredo, a je tudi potem ostalo nejasno, kaj se bo zgodilo z dvigom DDV ali s kakršnimikoli drugimi ukrepi.

Čufer je sestanek zapustil brez izjav, prvak DL Gregor Virant pa je dejal, da so Čuferju predstavili ideje, kaj bi se dalo storiti na odhodkovni strani. Kot alternativne ukrepe je omenil subvencije, pri podjetjih v državni lasti pa je po njegovem mnenju treba pogledati, ali v resnici ves dobiček vplačujejo v proračun države. V DL predlagajo tudi uvedbo davčnih blagajn, a z novim letom.

Virant ni želel ugibati, kaj se bo dogajalo na današnji seji vlade. Povedal pa je, da je pričakovati zanimivo razpravo. Čufer naj bi vladni ekipi predvidoma predstavil tudi konkretnejše izračune.

A vprašanje je, o kakšnih ukrepih bi se lahko dogovorili. Premierka Alenka Bratušek pravi, da je dvig DDV le ena od možnosti. Podobno meni tudi prvak DeSUS Karl Erjavec, ki pa odločno poudarja, da ne pride v poštev poseganje v pokojnine ali regrese upokojencev in tudi ne v plače javnih uslužbencev.

Na dnevnem redu seje vlade je med drugim tudi osnutek partnerskega sporazuma med Slovenijo in Evropsko komisijo za obdobje 2014-2020, ki bo ena od podlag za črpanje evropskih sredstev v novi finančni perspektivi.