Revija Reporter
Slovenija

Vladna komunikacija o izboru sodnika ESČP ostaja tajna

STA

11. feb. 2016 5:00 Osveženo: 19:54 / 23. 10. 2023

Deli na:

Odbor DZ za zunanjo politiko je včeraj zavrnil zahtevo poslanske skupine SDS, naj odbor vlado pozove k seznanitvi državnega zbora o vsej njeni komunikaciji z organi Sveta Evrope (SE) glede postopka izbire slovenskega sodnika za Evropsko sodišče o človekovih pravicah v Strasbourgu.

SDS je predlagala sklep, da bi OZP vlado pozval, da DZ oz. njegovo pristojno delovno telo seznani z vso dosedanjo in prihodnjo korespondenco med organi Sveta Evrope in vlado glede postopka izbora slovenskega sodnika. A odbor je ta predlog zavrnil z desetimi glasovi proti in petimi za.

Koalicijski poslanci odbora pa so predlagali, da bi OZP vlado pozval, naj svetovalni panel Sveta Evrope zaprosi za mnenje glede dopustnosti obveščanja DZ v zvezi z mnenjem panela o kandidatih za sodnika. OZP je z devetimi glasovi za in štirimi glasovi poslancev SDS proti podprl sklep koalicijskih poslancev.

DZ je novembra lani s tajnim glasovanjem za tri kandidate za slovenskega sodnika v Strasbourgu izvolil Nino Betetto, Marka Bošnjaka in Nino Peršak. Med kandidati, ki jih je DZ predlagal predsednik republike Borut Pahor, je bil še Klemen Jaklič, ki pa ni dobil zadostne podpore. Jakliča sta sicer izrecno podprli SDS in NSi, ker da je najbolj kompetenten kandidat.

Poslanska skupina SDS je nato konec januarja zahtevala sklic izredne seje OZP zaradi poročanja medijev, da je svetovalni panel SE od Slovenije zahteval dodatna pojasnila glede kandidatov oz. informacije o njihovih izkušnjah, življenjepisu in o njihovi primernosti.

Pravosodno ministrstvo je sicer takrat pojasnilo, da je svetovalni panel SE že opravil glasovanje o kandidatni listi iz Slovenije in ni zavrnil nobenega kandidata.

V SDS pa so kritizirali dejstvo, da DZ oz. njegovo pristojno telo ni bilo o tej korespondenci obveščeno.

Poslanec SDS Branko Grims je na seji OZP poudaril, da ima DZ tudi nadzorno funkcijo in ima tako pravico, da nadzoruje izvajanje svojih lastnih sklepov, kot je recimo ta o izvolitvi kandidatov za sodnika v Strasbourgu.

A vladni predstavniki so poudarjali, da se je postopek izbora slovenskega sodnika na nacionalni ravni že končal, sedaj pa poteka pod okriljem organov SE, kar pa zahteva zaupnost. Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina je povedala, da resolucija SE CM/Res(2010)26 zapoveduje tajnost odločanja organov SE in da je slovensko stalno predstavništvo v Strasbourgu ob začetku tega postopka spoštovalo zaupnost in zajezilo krog obveščanja.

Državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Darko Stare pa je povedal, da je bistvo te tajnosti zagotovitev zaupnosti komunikacije med organi SE in posameznimi kandidati za sodnika.

Poslanec SDS Andrej Šircelj je priznal, da celoten postopek resda predvideva zaupnost, a da resolucija CM/Res(2010)26 natančno določa postopek komunikacije in nikjer ne izključuje DZ. Zato se mu ne zdi primerno, da DZ bodisi javno ali tajno ne dobi teh informacij.

Zaslišanja kandidatov v pristojnem odboru Parlamentarne skupščine Sveta Evrope za izvolitev sodnikov so sicer predvidena v začetku aprila. Končnega kandidata bodo izvolili na plenarnem zasedanju PS SE z večino glasov.

Sodnik na ESČP do izvolitve novega slovenskega sodnika še naprej ostaja Boštjan M. Zupančič, čeprav mu je mandat potekel 31. oktobra lani. Po izteku mandata sicer ne sme sprejemati novih primerov.