Revija Reporter
Slovenija

Vladimir Prebilič: Državniške drže Janeza Drnovška si želim pri današnjih politikih

Igor Kršinar
8 488

11. sep. 2022 20:00

Deli na:

Vladimir Prebilič

Primož Lavre

Vladimir Prebilič se na predsedniške volitve odpravlja s podporo 45 županov, prejšnji teden pa ga je podprla še zelena stranka Vesna.

»Predstavljajte si, da nekdo pride v času malice, da bi overil svoj podpis, potem pa je 56. v vrsti. Tak položaj človeku vzame voljo, da bi šel podpreti kandidata,« opisuje postopek zbiranja podpisov pred natrpanimi upravnimi enotami, medtem ko so krajevni uradi podaljšali poletne počitnice.«



Z župansko listo je nameraval nastopiti že na državnozborskih volitvah, a so si premislili: »V klubu županov so ljudje, ki so tako ali drugače ideološko usmerjeni in različno razmišljajo, s čimer ni nič narobe. Zato se je bilo težje poenotiti okoli tega, da bi se oblikovala stranka.«

Po 12 letih se poslavlja z županskega položaja v občini Kočevje, kjer so zaradi preveč uspešnega cepljenja razburili prejšnjo, Janševo vlado: »Ustavili so nas na edini možni način - z omejeno dostavo cepiva, sicer bi lahko cepili še bistveno več ljudi, ki bi to želeli.«

Razkril je, s katero vlado je kot župan najbolje sodeloval in zakaj se z župansko listo ni podal na državnozborske volitve: »Če si doma opravil svojo domačo nalogo in kvalitetno pripravil projekte, ki imajo ustrezno vsebino ter so tudi finančno izvedljivi in vzdržni, potem lahko prepričaš vsako vlado.«

Pogovarjali smo se tudi o tem, zakaj mu je med bivšimi predsedniki vzornik Janez Drnovšek in kaj je narobe storil Borut Pahor: »Ko pridemo do določenih tem, ko so svoboda govora, odnos vladajočih do medijev, poseganje v človekove pravice, ki je bilo v nekaterih primerih pretirano, tukaj pa je bilo dovolj prostora, da bi bil lahko bolj glasen. V vsaki demokraciji so to njeni postulati.«

Verjetno bo koga razburilo njegovo stališče glede vojne v Ukrajini. Kot profesor obramboslovja je povedal, da se Rusija ne bo zlomila, ker uživa podporo Kitajske, zaradi česar bi si EU morala prizadevati za čimprejšnja mirovna pogajanja.

»Ruska federacija, ki je včasih prodajala nafto po 60 dolarjev na sod, ga danes prodaja po 120 dolarjev na sod. Kar pomeni, da mora za isto količino prihodka prodati pol manj. To smo dosegli s sankcijami!«

»Če bi Ukrajino uredili po podobnem vzorcu kot BIH, torej še vedno bi bila to ena država, znotraj katere bi bila neka avtonomija, sem prepričan, da bi se v tem primeru s tem dalo živeti,« še meni.

Kot prioriteto slovenske zunanje politike pa vidi zavzemanje za širitev EU na Zahodni Balkan: »Na dolgi rok varnost in nestabilnost staneta bistveno več kot kateri koli proračun.«

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24