Revija Reporter
Slovenija

Vlada prvič o strategiji upravljanja naložb

STA

22. jan. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada se bo danes predvidoma seznanila z dolgo pričakovanim osnutkom strategije upravljanja državnih naložb. Nadaljevala naj bi tudi razpravo o rebalansu letošnjega proračuna, za katerega je že napovedala, da ga bo v DZ poslala do konca meseca. Po pričakovanjih naj bi sprejela še stališče do problematike sprostitve tečaja švicarskega franka.

Osnutek osnutek strategije upravljanja naložb države je finančni minister Dušan Mramor predsedniku vlade Miru Cerarju izročil v sredo. Vlada bo sedaj o njem razpravljala in ko se bo opredelila, bo šel dokument v javno razpravo, je ob tej priložnosti povedal Cerar. Odločitev v zvezi s tem dokumentom tako od današnje seje vlade še ni pričakovati.

O nasprotovanju privatizaciji je Cerar dejal, da obstajata kampanji tako proti kot tudi za privatizacijo. Glede morebitnih razhajanj glede tega vprašanja v koaliciji pa je spomnil, da je bilo v obeh dosedanjih razpravah o tem v DZ z velikim številom glasov povedano, da mora Slovenija ostati verodostojna in spoštovani lastne zaveze.

Prav tako danes še ni pričakovati dokončne odločitve o rebalansu proračuna. Usklajevanja, med drugim tudi z občinami, še niso končana, je pa že postavljena že zgornja meja odhodkov. Ti lahko sežejo do 9,85 milijarde evrov, medtem ko se bo v proračun steklo 8,5 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj, zdaj določen pri 859 milijonih evrov, bo tako dosegel 1,35 milijarde evrov.

Vlada bo danes obravnavala tudi problematiko vpliva nedavne odločitve švicarske centralne banke o odpravi zgornje meje švicarskega franka v primerjavi z evrom na dolžniško-upniška razmerja v Sloveniji. Ustrezno gradivo pripravljajo na finančnem ministrstvu.

Sprostitev tečaja švicarskega franka v razmerju do evra, za katero se je švicarska centralna banka nepričakovano odločila v četrtek, je krepko podražila frank in v težave spravila vse tiste, ki so najeli in še odplačujejo posojila, vezana na to valuto. Hrvaška je ta teden napovedala zakonodajno rešitev za izboljšanje položaja posojilojemalcev, medtem pa Banka Slovenije ne vidi potrebe, da bi ukrepala na podoben način.