zalezovalec Svet24.si

Srhljivka življenja z zalezovalcem - izpoved ...

Pamela Anderson Svet24.si

Nekdanja zvezdnica Obalne straže na rdeči ...

ivan pušnik Necenzurirano

V zgodbi TEŠ6 smrdi premog iz Indonezije. Za 50 ...

uros urbanija pl Reporter.si

Uroš Urbanija išče delavce, ki mu bodo čistili...

Đoković Del Potro Ekipa

Velik športnik, velik človek: Đoković uslišal...

Kate je trpela veliko pred operacijo Odkrito.si

Kate Middleton - Pred razkritjem diagnoze dolgo ...

Primož Roglič Ekipa

Hude obtožbe na račun Rogličevih šefov: Silili...

Slovenija

Vizjak: Na kraj pameti mi ni prišlo, da bi bilo to problem

Deli na:

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so začeli sestanek glede zadnjih približevalnih predlogov varčevalnih ukrepov. Ali bo danes prišlo do podpisa stavkovnega sporazuma, še ni jasno. Sindikati poudarjajo, da se je treba dogovoriti še glede načina zniževanja plač, nezadovoljni so tudi zaradi sprememb upokojitvenih pogojev.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) in predsednik koordinacije stavkovnih odborov sindikatov v javnem sektorju Branimir Štrukelj je glede pričakovanj od današnjega sestanka dejal, da "morda ni dobro hvaliti dneva pred nočjo".

Opozarja namreč, da ostaja nekaj resnih odprtih vprašanj, ki so se po njegovih besedah ponovno okrepila, predvsem glede načina zniževanja plač, bodisi linearno bodisi kombinirano. Velika večina sindikatov v javnem sektorju je po njegovih besedah opozorila, da vztrajajo pri kombiniranem načinu zniževanja plač. "Ali to pomeni, da je to pogoj za podpis, nismo ugotavljali, tako da je to nepredvidljivo," je dejal medijem pred začetkom današnjega sestanka.

Poleg tega jih je zmotilo dopolnilo glede sprememb pogojev upokojevanja v predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ. Dejal je, da bodo na sestanku z vlado najprej zahtevali, da se to dopolnilo iz zakona umakne, ker "sicer težko pristanemo na podpis sporazuma". Ta ukrep vlade mu zdi "skrajno pritlehen, skozi zadnja vrata pripeljati tako velik poseg v položaj zaposlenih in tistih, ki so trdno verjeli, da gredo lahko v pokoj".

Zato je pred sestankom težko napovedal, ali bo do podpisa sporazuma sploh prišlo, pravi Štrukelj. Dodaja, da bo v primeru, da vlada ne umakne dopolnila, razmislil o sklicu še ene seje glavnega stavkovnega odbora Sviza, kjer bi to vprašanje ponovno pretehtali.

Tudi predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije Aleksander Ogrizek je izpostavil vprašanje načina zniževanja plač. Gasilci po njegovih besedah vztrajajo pri tem, da se plače znižajo kombinirano, saj bi v primeru linearnega zniževanja največ izgubili zopet tisti z nižjimi prejemki.

Poleg tega opozarja, da si je že kar nekaj poklicnih gasilskih enot do danes izplačalo regres. Če se danes ne bodo uspeli dogovoriti glede določb o višini regresa, pa bodo po njegovih besedah to točko izločili iz stavkovnega sporazuma in bodo gasilci šli v tožbo.


Minister za delo, družino in socialne zadeve, ki je tudi vodja vladne pogajalske skupine, Andrej Vizjak pa je pred začetkom sestanka dejal, da računa na korektnost, in sicer da sindikati ne bodo vedno znova prihajali z novimi zahtevami.

Kot pravi, vlada ni pripravljena popuščati dlje, kot je bilo dogovorjeno na koalicijskem sestanku v nedeljo oz. ni pripravljena popuščati glede zahtev, ki bi imele znatne finančne posledice. Glede spremembe pri izplačilu regresa pravi, da bo to ostalo v zakonu, ne bo pa uvrščeno v stavkovni sporazum.

Glede zahteve Sviza po umiku standardov in normativov iz zakona pa je Vizjak dejal, da so to pripravljeni storiti in se potem o tem pogajati v okviru socialnega sporazuma. "Če v okviru socialnega sporazuma v tej točki ne dosežemo nekih soglasij, se bomo o tem pogajali še naprej," je dejal.

O vloženem koalicijskem dopolnilu na člen zakona za uravnoteženje javnih financ, ki se nanaša na pogoje upokojitve, pa je Vizjak dejal, da je to "povsem racionalen predlog". Pravi, da želijo iz pokojninske blagajne izvzeti vse, kar ni povezano s plačami in prispevki, s tem pa želijo dvigniti pokojnino tistim, ki so pokojnine pošteno vplačali.

Sleherna pravica, ki se izplačuje iz pokojninske blagajne in nima zveze s pokojninami, bremeni tiste, ki so vplačevali prispevke, poudarja minister in dodaja, da se mu zdi normalno, da je takšna sprememba v interesu vseh tistim, ki so pošteno plačevali pokojninske prispevke in sedaj pričakujejo dostojno pokojnino. "Na kraj pameti mi ni prišlo, da bi bilo to problem," je dejal.

Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič pa meni, da bo danes dosežen dogovor, ki bo sprejemljiv za vse strani. Pri tem je dodal, da se je treba dogovoriti še o detajlih, rešitev iščejo tudi glede vprašanja sprememb upokojevanja. A Pličanič meni, da bo tudi glede slednjega danes dosežen sporazum.

Predsednik konfederacije Pergam Janez Posedi je pred pogajanji dejal, da Pergam kot konfederacija nima skupnega stališča glede podpisa stavkovnega sporazuma in da se vsak sindikat odloča zase.