markacije, lažne-oznake Svet24.si

Zaradi lažnih markacij v smrt zgrmela mlada ...

Nicole, Liam Svet24.si

Rod Stewart bo zopet dedek!

termoelektrarna šoštanj Necenzurirano

Buldožer iz Šoštanja, ki je povozil Slovenijo

natasa pirc musar ales musar m24 ss Reporter.si

Kaprice predsednice Nataše in prvega gospoda ...

66-2-4-erjavec4 mm Ekipa24.si

Predsednik KZS Matej Erjavec: Razlogi za ...

Foto 3 Revija Stop

Erika Pečnik Ladika: Šolski sistem je tako na ...

ales kranjc andreja 24 mm Ekipa24.si

Aleš Kranjc in boj s kruto boleznijo: Zdravniki ...

Slovenija

Visoka prednost SDS

Deli na:

Če bi bile minulo nedeljo volitve, bi stranko SDS s predsednikom Janezom Janšo podprlo dobrih 18 odstotkov vprašanih, stranko SD s predsednikom Borutom Pahorjem pa slabih deset odstotkov, je pokazala anketa Večera. Druge stranke so v primerjavi s preteklimi meseci podporo izgubile in zdrsnile pod triodstotno javnomnenjsko podporo.

Opozicijska SDS je v tokratni anketi Dela precej povečala prednost pred koalicijsko SD. Če bi bile volitve jutri, bi SDS podprlo 26,7 odstotka vprašanih, SD pa 10,4 odstotka vprašanih. Vlada in parlament sta za svoje delo glede na odgovore anketirancev dobila najnižjo oceno doslej. 

Predsednik republike Danilo Türk je v januarskem merjenju na prvem mestu na barometru priljubljenosti slovenskih politikov z oceno 3,65 (decembra 3,74). Sledi mu evropski komisar Janez Potočnik (3,68, decembra 3,28), na tretjem mestu pa je predsednik DeSUS Karl Erjavec (3,17, decembra 3,35). Anketa podpore strankam kaže izrazit porast podpore SDS.

V prvi deseterici so še evropski poslanec Lojze Peterle, prvak SDS Janez Janša, sledijo ljubljanski župan Zoran Janković, nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant, predsednik SNS Zmago Jelinčič, minister za zdravje Dorjan Marušič in ministrica za obrambo Ljubica Jelušič.

Na repu priljubljenosti politikov so predsednica LDS Katarina Kresal, premier Borut Pahor in ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. Svoj rezultat je za malenkost v primerjavi z mescem prej izboljšal le Pahor, navaja Delo.

Januarsko merjenje javnomnenjske podpore političnim strankam je sicer pokazalo rast podpore največji opozicijski stranki SDS (decembra 24,9 odstotka, tokrat 26,7 odstotka). Upadla je podpora največji vladni stranki SD (decembra 16,7, tokrat 10,4 odstotka). Upadla je tudi podpora tretjeuvrščeni med strankami - DeSUS (decembra 12,9, tokrat 8,6 odstotka).

Rahlo so pridobile v podpori ostale parlamentarne stranke: SLS (decembra 3,9 odstotka, tokrat 6,2), LDS (decembra 4,1 odstotka, tokrat 4,3), SNS decembra (4,0 odstotkov, tokrat 4,3) in Zares (decembra 2,2 odstotka, tokrat 4,1 odstotka).



Da se volitev ne bi udeležili, je odgovorilo 16,2 odstotka vprašanih. Da ne vedo, katero stranko bi volili, pa 12,7 odstotka sodelujočih v anketi.

44,3 odstotka vprašanih je delo vlade ocenila negativno, pozitivno pa 17,3 odstotka vprašanih, kar je najnižja ocena do zdaj v anketi Dela. Za srednje uspešno je njeno delo ocenilo deset odstotkov anketiranih, da je delovala zelo pozitivno pol odstotka sodelujočih, da je delala zelo negativno pa 26,9 odstotka, kar je najvišji odstotek v anketi Dela do zdaj.

Delo državnega zbora je negativno ocenilo 56,2 odstotka vprašanih, kar je najslabša ocena v anketi Dela do zdaj. Pozitivno je delo poslancev ocenilo 18,7 odstotka vprašanih, srednje uspešno sedem odstotkov, zelo negativno 15,4 odstotka vprašanih in zelo pozitivno 0,1 odstotka sodelujočih v anketi. Srednja ocena dela parlamenta je 2,30, kar je najslabša ocena v preteklem letu.

Anketo je za časnik Delo opravila družba Delo Stik med 10. in 13. januarjem na vzorcu 704 vprašanih.