Revija Reporter
Slovenija

Virantov odgovor na interpelacijo že v DZ; minister očitke zavrača

STA

27. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Notranji minister Gregor Virant očitke iz interpelacije, ki jo je vložila opozicija, v celoti zavrača. V odgovoru, ki je že v DZ, med drugim zatrjuje, da so predlagatelji prezrli ogromne prihranke, ki jih prinaša dogovor s sindikati javnega sektorja. Zakona o poračunu odprave plačnih nesorazmerij in odškodninah izbrisanim sta bila nujna, dodaja.

Virant poudarja, da je s socialnim dialogom dosegel prekinitev stavke v javnem sektorju in velike pozitivne finančne učinke. Ti letos znašajo več kot 100 milijonov evrov, v letu 2014 pa več kot 400 milijonov evrov.

S stavkovnim sporazumom in dogovorom s sindikati so bili po njegovih besedah uvedeni nujni ukrepi, ki so zagotovili znižanje proračunskega primanjkljaja in s tem korak k uravnoteženju javnih financ. Pomembno so prispevali tudi k pozitivnim ocenam Evropske komisije glede uresničevanja Programa stabilnosti in priporočil za odpravo presežnih makroekonomskih neravnovesij.

Sprejem zakona o načinu izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj je po ministrovih besedah nujen, saj je treba zagotoviti enako obravnavo vseh upravičencev in preprečiti dodatne stroške sodnih oz. izvršilnih postopkov. Neizpolnitev obveznosti pa bi pomenila "grobo ignoranco načel pravne države, sodnih odločitev in delitve oblasti".

Očitki predlagateljev o odškodninah za izbrisane so v celoti neutemeljeni, navaja Virant. Zakon o odškodninski shemi predstavlja uresničitev sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice, njegov sprejem pa je bil prav tako nujen, saj bi v nasprotnem primeru za Slovenijo nastale škodljive finančne posledice, okrnjen bi bil tudi mednarodni ugled države.

"Zakon je izraz spoštovanja človekovih pravic, načel pravne države in mednarodnih pravosodnih inštitucij, pa tudi izraz pravičnosti in strpnosti. Vse to so vrednote liberalne družbe. V te vrednote trdno verjamem," dodaja.

Tudi očitke predlagateljev interpelacije o "ogrožanju sistema lokalne samouprave in skladnega regionalnega razvoja" Virant zavrača. Še vedno je prepričan v koristnost reforme lokalne samouprave v smeri združevanja občin.

Pri tem poudarja, da ministrstvo v vladno proceduro še ni vložilo nobenega predloga reforme, temveč namerava najprej pripraviti celovito strategijo razvoja lokalne samouprave, jo obrusiti v dialogu s strokovno javnostjo in z reprezentativnimi združenji občin.

Prav tako niso v vladno proceduro poslali nobenega zakonskega predloga, ki bi poslabševal finančni položaj občin, niti česa takega ne načrtujejo. Analize obstoječega stanja kažejo, da je sistem financiranja občin potreben temeljite reforme, ki jo namerava izvesti v dialogu z reprezentativnimi združenji občin.

O očitkih glede letalskih kart je minister navedel, da storitev letalske družbe Adria Airways v aktualnem mandatu zasebno sploh ni uporabljal. Za preteklo uporabo storitev te družbe pa je večkrat pojasnil, da ni nikoli zahteval ali pričakoval kakršnihkoli posebnih ugodnosti ter da na oblikovanje cen letalskih kart ni imel vpliva niti ga ni poskušal ali želel imeti, še navaja.

Vlada se je z ministrovim odgovorom seznanila na včerajšnji dopisni seji in besedilo posredovala v obravnavo DZ.

SDS, SLS in NSi so interpelacijo o delu in odgovornosti ministra Viranta vložile pred dvema tednoma. DZ mora o interpelaciji razpravljati in odločati najpozneje na prvi naslednji seji po prejemu odgovora ministra, če so poslanci dobili odgovor na interpelacijo najmanj 15 dni pred sejo, oz. na prvi naslednji seji po preteku roka za odgovor na interpelacijo, če ta v tem roku ni bil dan.