Revija Reporter
Slovenija

Virant poskuša biti žrtev Janše, da bi šel v koalicijo z Jankovićem?

Silvester Šurla

6. nov. 2011 8:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Že takoj na začetku volilne kampanje se Gregor Virant poskuša prikazati za žrtev Janeza Janše. Ali s tem že išče opravičila za morebitno koalicijo z Zoranom Jankovićem, ki jo napoveduje predsednik Zveze borcev Janez Stanovnik?

Predsednik borčevske organizacije Janez Stanovnik je v današnjem intervjuju za MMC RTV Slovenija izjavil: »Če bo Janković zmagal na volitvah, bo šel v koalicijo z Virantom ali obratno, in sem tudi nemškemu veleposlaniku to tako sporočil…«.

Janez Janša, predsednik največje opozicijske stranke SDS, pa je včeraj v klepetu z bralci na spletnem portalu pomurec.com http://www.pomurec.com/com/klepet/6875/ še enkrat zatrdil, da » z Virantom ni nikakršnega skritega dogovora. Sodeloval je v naši prejšnji in senčni vladi, spoznal je naš program in volilno strategijo, ga celo predstavil na tiskovni konferenci po razpisu volitev, 6 dni preden je javno oznanil ustanovitev svoje stranke, je sedel z mano za mizo, me gledal v oči in zatrjeval, da tega nikoli ne bi naredil brez dogovora s SDS. Vsak ima pravico kandidirati na volitvah s svojo stranko in s tem ni nobenih težav. Težavo vidim v načinu, kako je bilo to izpeljano. In v njegovem zatrjevanju zatem, da nam tega, da je odšel stran, ni zameril. Oropaš človeka in potem naokrog razlagaš, da mu tega nisi zameril.«

Gregor Virant se je v sobotnem Dnevniku TV Slovenija poskušal javnosti prikazati za žrtev Janeza Janše. V izjavi v prispevku o negativni volilni kampanji se je odzval na nastop Janeza Janše v petkovih Odmevih: »Vsa Slovenija ve, da sem dobil pogojno obsodbo zaradi neke izjave na televiziji, ko sem izjavil, da je gospod Drago Kos sodeloval v spletki proti gospodu Janši. Torej sem s to izjavo pravzaprav branil gospoda Janšo in moram reči, da me po tej plati ta njegova izjava zares preseneča.«

Janša je včeraj zvečer na tviterju pojasnil, da obsodbe Gregorja Viranta ni pozdravil, ampak obratno. Ta obsodba je po njegovem sramota za sodstvo in ne more biti izločitveni kriterij.

V petkovih Odmevih je Janša v pogovoru z voditeljico Rosvito Pesek (ta je bila do prvaka opozicije z vprašanji precej bolj ostra kot nekaj dni prej do Viranta, ki je sedel na istem stolu) dejal, da je bilo takšna vprašanja ob začetku volilne kampanje, da je na kandidatni listi stranke tudi »kakšen, ki je kdaj prišel navzkriž z zakonom ali pa oddal napačno davčno napoved«, pričakovati. Opozoril je, da je pri tem potrebno biti previden, saj sodni postopki potekajo proti marsikomu, pogosto tudi iz povsem političnih razlogov: »Listo gospoda Viranta pa vodi človek, ki je bil mesec dni nazaj obsojen na eno leto pogojno. To je gospod Virant. Torej tega je polno. Ni pa še sodba pravnomočna in tudi v mojem primeru ni niti sodbe na prvi stopnji. Menim, da te stvari izkoriščajo v neke znane namene.« Peskova je postavila še podvprašanje na to temo: »Ampak mimogrede, na tisto prejšnjo opazko. Obstajajo tudi stališča, da bi se tisti, ki so v kakšnih postopkih, morali umakniti iz volilne tekme.« Janša ji je odgovoril: »Kot že rečeno, če bi to veljalo, potem imate predsednika stranke, ki mu dobro kaže, ki je bil ravnokar obsojen. Ampak v razmerah, kakršne so v Sloveniji, se to lahko izjemno izkorišča. Imate koprskega župana, s katerim sodelujemo, ki je vsak mesec pred sodiščem zaradi nekega novega postopka. In potem slišimo, da gre za 600 ali pa za 1.000 evrov. Imamo pa ljubljanskega župana, kjer so pod vprašajem bistveno večji milijoni, pa ni v nobenem postopku. Dokler ne bomo zagotovili neke pravične obravnave vsakega v tej državi, ne glede na njegov položaj, da bomo vsi enako hodili na sodišče za podobne prestopke, toliko časa bo postavljanje takšnih vprašanj v volilni kampanji neumestno.«

Spomnimo, konec septembra so na ljubljanskem okrožnem sodišču Gregorja Viranta obsodili na pogojno kazen enega meseca s preizkusno dobo enega leta zaradi razžalitve nekdanjega predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa. Virant je že vložil pritožbo.

Kos je zoper Viranta zasebno tožbo vložil zaradi izjav v oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija 13. januarja 2009. Virant je takrat dejal, da protikorupcijsko komisijo »vodi sporna oseba, ki je bila doslej že v mnogih spletkah proti nekdanjemu predsedniku vlade Janezu Janši«. Prispevek je bil pripravljen na temo statusa protikorupcijske komisije, v katerem so nastopili tudi zagovorniki ukinitve komisije.

Virant je v zagovoru na sodišču pojasnil, da Kosa ni imel namena žaliti ali posegati v njegove osebnostne pravice. Pojasnil je, da je glede statusa komisije šlo za javno polemiko. Navedbe, da je Kos sporna oseba, je pojasnil z omenjanjem Kosa v aferah Depala Vas in Patria ter tudi zaradi nezakonitega nadziranja klicev sedanjega odgovornega urednika Večera Tomaža Ranca. Kot je pojasnil Virant, bi izjavo tudi umaknil, če se Kosa ne bi omenjalo v povezavi z navedenimi aferami. Kos pa je na sodišču dejal, da je bila Virantova izjava sporna in da so bile obtožbe o sodelovanju v spletkah hude.

Predsednica senata, okrožna sodnica Lea Habjanič (menda dobra oseba prijateljica nekdanjega novinarja Roka Praprotnika) je ob razglasitvi sodbe opozorila, da »v tej sodni dvorani politike ni«, torej da je sodišče obravnavalo le kaznivo dejanje, kot ga opredeljuje kazensko pravo. Poudarila je, da se je senat odločil za najnižjo kazen, ker verjame, da se kaznivo dejanje ne bo ponovilo. Dodala je, da je razžalitev najmilejša oblika kaznivega dejanja. Sodnica je razložila, da izrečeni besedi »spletka« in »sporen« pomenita negativno vrednostno sodbo in dodala, da spuščanje na osebno raven ne more biti resna kritika. Je pa Habjaničeva menila, da tovrstna kazniva dejanja lahko dnevno zasledimo v medijih, a da se ljudje redko odločajo za ovadbe in zasebne tožbe. Virant se je na obsodilno sodbo že pritožil, saj se mu zdi »prav«, da višje in morda vrhovno sodišče povesta, kje je meja med kritiko in posegom v čast in dobro ime.

Sodba torej še ni pravnomočna, če bo obveljala, pa bo to pomenilo, da bi Virant v primeru, da bi v letu dni po pravnomočnosti sodbe storil kakšno kaznivo dejanje, zaradi razžalitve Kosa moral odsedeti mesec dni zaporne kazni.

Pričakovati je, da bo takšna, po mnenju mnogih pravnih strokovnjakov za pravno in demokratično državo sramotna sodba, na višjem sodišču padla.