Revija Reporter
Slovenija

Virant ne bo podprl Jankovića za mandatarja

STA

27. dec. 2011 12:40 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Državljanska lista Gregorja Viranta, SLS in DeSUS so se uskladili, da v tem trenutku ne podpirajo Zorana Jankovića kot mandatarja za sestavo vlade. Najprej želijo namreč preveriti možnost oblikovanja vlade narodne enotnosti, je po pogovoru pri predsedniku republike Danilu Türku povedal predsednik Liste Virant Gregor Virant.

Vlada narodne enotnosti oz. vlada ustavne večine je po mnenju omenjenih treh strank v tem trenutku najboljša možnost za Slovenijo. V tem primeru, je pojasnil Virant, "bi iskali konsenz okrog glavnih prioritetnih ciljev in okrog mandatarja, ki bi uspel povezati stranke, ki tvorijo najmanj 60-člansko večino v DZ".

Tako bodo sedaj dali pobudo vsem političnim strankam, da se opredelijo, ali je sploh mogoče iskati vlado narodne enotnosti. Virant pravi, da bodo poskušali to preveriti čim prej in bi odgovore parlamentarnih strank pričakovali do ponedeljka ali torka. Dokler ni soglasja, da je vlada narodne enotnosti možna, je po njegovih besedah nesmiselno govoriti o imenu možnega mandatarja.

Poudaril pa je, da bi iskali povezovalno in ne izključevalno osebo. "To mora biti človek, ki zna voditi, ki zna povezovati, ki zna delati z ljudmi, ki razume delovanje sistema države in ki je močan v gospodarstvu," je povzel. Ob tem je ocenil, da bi v Sloveniji znali najti človeka, ki bi bil široko sprejemljiv in sposoben, "seveda pa bi morale vse stranke napeti vse sile in iskreno pomagati pri iskanju".

Kot pravi Virant, se zaveda, da ta ideja z "vidika politične realnosti nima vrhunskih možnosti za uspeh". Sam sicer ocenjuje, da bi bila takšna vlada zmožna opraviti štiriletni mandat, a bi bilo potrebno zelo veliko dobre volje in "zelo veliko samoomejevanja egov".

Če se bo izkazalo, da vlade narodne enotnosti ni mogoče oblikovati, se bo vsaka od omenjenih treh strank odločala po svoje. Lista Virant se bo tako odločala med levosredinsko in desnosredinsko koalicijo, ki sta v tem trenutku obe možni, je pojasnil njen predsednik.

Kot je povedal, bodo za odločitev med tema dvema opcijama gotovo potrebovali kakšna dva do tri tedne. Odločali pa se bodo na podlagi številnih kriterijev, od tega, kaj bo zapisano v koalicijski pogodbi, kakšna bo sestava vlade, kje bi lahko bolj omejili hegemonijo najmočnejše stranke, pa do tega, kaj bi bilo najboljše za Slovenijo.

Sicer pa je Virant ugotavljal, da njihova stranka tako rekoč "predestinirana", da bo v vladi in da bi zato imeli močno vlogo v levi ali desni vladi, bistveno manjšo pa bi imeli v vladi narodne enotnosti. "Mi smo tu prvi pripravljeni stopiti korak nazaj, ali so pripravljeni tudi drugi, pa bomo še videli," še dodaja.