Revija Reporter
Slovenija

Veleposlanik Volk in obveščevalec Štemberger v Zagrebu sedela na ušesih

Igor Kršinar Silvester Šurla

11. avg. 2015 13:11 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji šef Sove Stane Štemberger skupaj s poslancem in svakom Bojanom Dobovškom raje spletkari proti premierju Miru Cerarju kot, da bi iz Zagreba, kjer je zaposlen na slovenski ambasadi, obveščal vlado o zakulisnih pripravah Hrvaške na odstop od arbitražnega sporazuma.

Da so politični krogi na Hrvaškem za vsebino pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko MZZ Simono Drenik vedeli že nekaj časa, preden so jih objavili hrvaški in srbski mediji, priča izjava nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Mateja Granića v Dnevniku HRT na dan, ko so v javnosti prišli tonski posnetki omenjenih prisluhov:

»Za transkript seveda nisem vedel, treba najprej potrditi njegovo verodostojnost. Ampak v diplomatskih koluarjih se že več kot mesec dni, gotovo dva meseca, govori o tem. To sem jaz slišal v diplomatskih krogih. Tako, da me ni prav nič presenetilo.«

Granićeva izjava dokazuje, da so imeli Hrvati scenarij vnaprej dodelan do zadnje podrobnosti. Kaže pa tudi na popolno nesposobnost slovenske diplomacije in Sove. Kaj sta delala nekdanji direktor Sove Stane Štemberger, ki je predstavnik Sove na slovenskem veleposlaništvo v Zagrebu, in slovenski veleposlanik Vojko Volk, če se je po diplomatskih krogih v Zagrebu, že dva meseca govorilo o tem - kot je govoril nekdanji hrvaški zunanji minister Granić.

Štemberger se skoraj vsak vikend vrača v Slovenijo in obiskuje svojega svaka, poslanca Bojana Dobovška (njegova sestra je sodnica Mateja Dobovšek) in skupaj spletkarita proti Cerarju, ki je po razhodu z Dobovškom Štembergerja zamenjal na vrhu Sove. To je Cerarju Dobovšek zelo zameril, pred kratkim je izstopil tudi iz poslanske skupine, kjer ima sicer veliko privržencev.

Čeprav ga zelo hvalijo nekateri desni poslanci (npr. nekdanji notranji minister Vinko Gorenak), je slišati, da naj bi bil Dobovšek v resnici  skriti adut Milana Kučana in Gregorja Golobiča, ki bi ga uporabila proti Cerarju, ko bi bilo pač to potrebno. Po znanem in že videnem scenariju: najprej razpad poslanske skupine SMC, nato pa predčasne volitve.

Na Sovi so nam potrdili, da je Stane Štemberger zaposlen na slovenskem veleposlaništvu v Zagrebu, niso pa nam odgovorili, kdaj je nastopil to delovno mesto: »Kot je razvidno iz objavljenih seznamov diplomatskih predstavništev in konzulatov tujih držav v Republiki Hrvaški na spletnih straneh Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Hrvaške, je g. Stane Štemberger član misije na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Zagrebu, kjer opravlja naloge svetovalca.«

Zanimivo, da je naveden na straneh hrvaškega zunanjega ministrstva, ne pa tudi na slovenskih straneh veleposlaništva v Zagrebu. Štembergerja smo poklicali na veleposlaništvo v Zagreb, kjer so nam odgovorili, da ga trenutno ni tam, so pa nam prijazno zaupali njegovo slovensko telefonsko številko. Ob našem klicu je zatrdil, da ni prava oseba, vendar pa smo pozneje ob dodatnem preverjanju na veleposlaništvu ugotovili, da je bila številka in tudi oseba prava. Na naslednji klic se ni več odzval.