Veber predal posle Židanu
10. apr. 2015 14:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Razrešeni minister Janko Veber je danes posle na ministrstvu za obrambo predal prvaku SD Dejanu Židanu. Vebrovega naslednika sicer čaka kar nekaj dela. Sindikat vojakov od ministrstva zahteva odgovore glede izplačevanja oziroma koriščenj nadur, vprašanje je tudi, kakšno bo stališče novega ministra o povezavi vojske ter sistema zaščite in reševanja.
Na obrambnem ministrstvu sta trenutno odprta dva razpisa.
Pred slabim mesecem dni so na ministrstvu za obrambo odprli pet ponudb za predviden nakup 272 vozil, večinoma avtomobile spodnjega srednjega razreda, pa tudi vozila zgornjega srednjega razreda, manjše kombije, srednje kombije in terenska vojaška vozila.
Na ministrstvu se še niso odločili, katere ponudnike, če sploh katere, bodo izbrali, morda pa bo odločitev padla že prihodnji teden, so za STA pojasnili na Morsu. Dobava teh vozil bo sicer postopna, glede na razpoložljiva finančna sredstva in dejanske potrebe.
Do 4. maja na ministrstvu pričakujejo še ponudbe za nakup brezpilotnih letal razreda mini. Ministrstvo bo v prihodnjih treh letih od najugodnejšega ponudnika kupilo do štiri komplete brezpilotnikov, prvi komplet s tremi letalniki, vreden približno 400.000 evrov, predvidoma v letu 2016. Na ministrstvu bodo izbrali najugodnejšega ponudnika, postopek izbire pa bo potekal s pogajanji.
Veber v izgradnjo učinkovitejšega sistema za spopadanje z naravnimi nesrečami
Gradnja učinkovitega sistema za spopadanje z naravnimi nesrečami je bila ena od prioritet, ki si jih je Veber zadal ob začetku svojega ministrovanja, saj da so naravne nesreče tisto, kar Slovenijo v zadnjem času najbolj ogroža.
S poveljnikom Civilne zaščite Srečkom Šestanom sta jeseni začela z regijskimi posveti, na katerih sta se srečevala z župani in z njimi spregovorila o ukrepih na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Ob koncu vseh 13 regijskih srečanj - zdaj niso niti še na polovici - bo Šestan pripravil predlog sprememb, če se bo izkazalo, da so te potrebne. Ob zadnjih naravnih nesrečah se je namreč pokazalo, da lokalne oblasti niso povsod ravno najbolj povezane s predstavniki zaščite in reševanja, pojavilo se je tudi vprašanje vključevanja vojske v odpravo posledic raznih ujm in nesreč.
V ta namen je Veber spodbudil oblikovanje modularne zmogljivosti Slovenske vojske (SV), namenjene prav sodelovanju v zaščiti, reševanju in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Zmogljivost trenutno sestavlja 740 pripadnikov SV, ki se lahko aktivirajo v 24 urah. Nadaljnji razvoj delovanja te skupine in povezovanja vojske s sistemom zaščite in reševanja, pa bo odvisen predvsem od pogledov Vebrovega naslednika.
Povezovanje vojske in civilne zaščite je prepleteno tudi z dvonamensko uporabo opreme. Veber je to stališče jasno zagovarjal in dvonamensko uporabo razširil tudi na zdravstveno področje, prav pred kratkim je podpisal pogodbo za prevoz človeških organov s falconom.
Nov minister se bo moral spopasti tudi s proračunom
Nov obrambni minister se bo moral zavzeti tudi za ohranjanje ravni sredstev za ministrstvo oziroma vojsko. Obrambni proračun se je namreč v zadnjih letih precej zmanjšal, vsako leto je ob poročilu pripravljenosti vojske slišati, da veliko večino sredstev, ki jih imajo na voljo, namenijo za plače, nekaj za materialne stroške, za investicije pa praktično zmanjka denarja.
Poleg tega se morajo slovenski ministri zaradi zahteve, naj se za obrambni sistem namenja dva odstotka BDP, Slovenija pa te številke še zdaleč ne dosega, pogosto zagovarjati pred Natom.
Odprto ostaja tudi vprašanje sprememb zakona o obrambi, saj se že leta opozarja, da ga treba zaradi različnih vzrokov novelirati. Prav tako je zdaj v pripravi srednjeročni obrambni program.
Na obrambnem ministrstvu so vedno aktualni tudi odnosi s sindikati, trenutno najbolj preče vprašanje so nadure v Slovenski vojski. Generalštab SV je namreč svoje pripadnike pozval, naj koristijo prerazporejene delovne ure, Sindikat vojakov Slovenije pa temu ostro nasprotuje in zahteva njihovo izplačilo. V sindikatu so se že obrnili na inšpektorata za delo in obrambo, omenjajo pa tudi možnost množičnega vlaganje tožb zoper ministrstvo.
Vebra je državni zbor na predlog predsednika vlade Mira Cerarja zaradi afere Telekom razrešil v četrtek zvečer, vodenje obrambnega resorja pa začasno prevzema kmetijski minister in predsednik SD Dejan Židan.
Veber in Židan sta si posle ravnokar predala, so za STA potrdili na ministrstvu. Veber se vrača v poslanske klopi, na lanskih parlamentarnih volitvah je bil namreč na listi SD izvoljen za poslanca.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke