Revija Reporter
Slovenija

Veber na državni proslavi poudaril pomen enotnosti naroda pri premagovanju težav

STA

20. dec. 2013 20:56 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik DZ Janko Veber je na državni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti izpostavil, da nas preteklost uči, da ni nič nepremagljivo, če stopimo skupaj in da bolj kot smo enotni, bolj obvladljive so posledice. Zato se tudi upravičeno vzpostavlja pričakovanje po skupnemu premagovanju posledic gospodarske in finančne krize, je dejal.

"Takrat, pred dobrima dvema desetletjema je bilo jasno, da je treba za uspeh preseči politična razhajanja in ideološke razlike. Takrat smo zmogli. Zmoremo tudi danes preseči uveljavljanje ozkih interesov in doseči soglasje o tem, kaj je dobro za blaginjo državljank in državljanov, za našo državo," se je vprašal Veber na državni slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti v Cankarjevem domu.

Opozoril je, da smo ta hip razdvojeni med potjo popolne privatizacije in določitvijo strateško pomembnih panog, ki bi jih bilo dobro ohraniti v državni lasti. "A pri tem kot da pozabljamo, da praktično govorimo o lastnini, ki je last vseh naših državljank in državljanov in ne različnih političnih interesov," je izpostavil.

Poudaril je tudi, da smo še vedno "gospodarji na svoji zemlji", zato naša suverenost ne bi smela biti vprašljiva. Prepričan pa je, da zmoremo in da smo sposobni - sami in brez tuje pomoči - nadaljevati zgodbo o uspehu. Ravno ta samozavest, to zaupanje v lastno znanje in enotnost je slovenskemu narodu omogočilo obstoj in preživetje v različnih zgodovinskih obdobjih, ko so nas teptali mnogi, meni Veber. "Bomo sedaj klonili zaradi špekulacij mednarodnih finančnih akterjev, ki, kot vse kaže, s pridom izkoriščajo našo neenotnost," se sprašuje predsednik DZ.

Po njegovem mnenju je vsako ravnanje, ki škoduje naši državi, vredno obsojanja, poskusi razdvajanja slovenskega naroda pa škodijo našemu napredku.

"Naši ljudje si zaslužijo samo najboljše," je prepričan Veber. Po njegovem mnenju je čas, da svojo dodano vrednost prepoznamo tudi sami. "Prepričan sem, da zmoremo več in da je skrajni čas, da v ospredje ponovno postavimo državljanke in državljane in njihove potrebe," je dejal.

Po njegovem mnenju je treba vzpostaviti nov, pozitiven odnos do lastne države in vrniti izgubljeno vero v predstavniško demokracijo. "K izhodu iz krize nam ne bo bistveno pomagalo kazanje s prstom, niti odstop ministra ali celotnega vodstva katerega od državnih organov," je prepričan. Našega problema ne bodo čudežno rešile take ali drugačne obvezne blagajne ali Slovenski državni holding, še manj rezultati stresnih testov bank in nove špekulacije, ki jih ti prinašajo, meni. "Za izhod iz krize moramo najprej spremeniti našo miselno naravnanost in v to, da Slovenijo že čaka ponovni vzpon, tudi verjeti," je sklenil slavnostni govor na današnji državni prireditvi.

Počastitve prihajajočega državnega praznika so se med drugim udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednica vlade Alenka Bratušek, bivša predsednika republike Milan Kučan in Danilo Türk, predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša in predsednik DS Mitja Bervar, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Glavan, mufti Nedžad Grabus, načelnik Generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič, evropski komisar za okolje Janez Potočnik, nekateri evroposlanci ter ljubljanski župan Zoran Janković.

Tako vodja poslancev koalicijske DL Rihard Braniselj kot predsednik opozicijske SLS Franc Bogovič sta po slovesnosti poudarila, da sta bila današnja govora korektna.

Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je med drugim ugotavljal, da se koalicija in opozicija včasih zapletata po nepotrebnem in da bi se veljalo osredotočiti na ključne zadeve, kot sta reformi zdravstva in šolstva.

Finančni minister Uroš Čufer je poudaril, da oba pola ločuje veliko manj stvari, kot izgleda. Zato je prepričan, da bodo prihodnje leto zelo dobro sodelovali z opozicijo in našli način, kako skupaj "narediti prodor tako na ekonomskem kot političnem področju".

Prvak SDS Janez Janša, ki se slovesnosti ni udeležil, saj je v tujini, pa je na Twitterju zapisal, da so pred 23 leti res zmogli, kot je v govoru dejal Veber, in to navkljub "delegatom takratne SD, ki so dosledno glasovali proti vsem ukrepom za obrambo Slovenije".

Nekateri so spregovorili tudi o Protestivalu, ki je vzporedno s slovesnostjo potekal pred Cankarjevim domom. Zbrani protestniki so namreč politike vabili na čaj in jim ponujali Kosovelovo knjigo Človek, nato pa so jih izžvižgali, ker se pri njih niso ustavili.

Bogovič, Braniselj in Brunskoletova so zagotovili, da protestnikov niso srečali. Mnogi politiki so se jim namreč izognili, saj so v Cankarjev dom vstopili pri drugih vhodih. Čufer je bil sicer bolj redkobeseden, je pa novinarjem pojasnil, da je sam Kosovelovo knjigo dobil.