Revija Reporter
Slovenija

V Vipavi okoli 280 delegatov na kongresu NSi pod naslovom Odgovorna politika

STA

9. dec. 2012 12:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Vipavi se je na 6. kongresu NSi zbralo okoli 280 delegatov, ki bodo volili novo vodstvo. Edina kandidatka za vodenje stranke v prihodnjih dveh letih je aktualna predsednica Ljudmila Novak. Kongresa se udeležujejo nekateri znani obrazi iz politike in gospodarstva, med drugim Milan Zver, ki ga je NSi podprla kot kandidata za predsednika države.

Kongresa se poleg delegatov udeležuje še okoli 300 drugih članov in privržencev stranke. Navzoče je celotno vodstvo NSi, minister za obrambo iz vrst NSi Aleš Hojs, evropski poslanec NSi Lojze Peterle, državni sekretarji iz vrst NSi in vsi poslanci stranke. Milan Zver pa se želi Novi Sloveniji zahvaliti za podporo na predsedniških volitvah, je pojasnil ob prihodu.

Med udeleženci kongresa so tudi gostje iz tujine, med drugim poslanec prijateljske stranke NSi iz Madžarske, navzoče bo pozdravil tudi madžarski veleposlanik v Sloveniji Istvan Szent - Ivanyi. Pisne pozdrave je udeležencem kongresa poslala nemška kanclerka Angela Merkel, prek video nagovora pa jih bo pozdravil predsednik Evropske ljudske stranke Wilfried Martens.

Kongres bo po besedah glavnega tajnika NSi Roberta Ilca interaktiven, prek filmov bodo pokazali tudi, kaj je stranka delala od vstopa v parlament in v vlado. Del kongresa bo danes namenjen razpravi o odgovorni politiki v svetu, del pa ga bodo namenili razpravi o odgovorni politiki v Sloveniji. Pri tem se bodo osredotočili predvsem na gospodarska in socialna vprašanja. V razpravah bodo sodelovali nekateri gospodarstveniki in drugi znani obrazi, med drugim Tine Stanovnik z Ekonomske fakultete v Ljubljani, direktor podjetja BIA Separations Aleš Štrancar in član uprave Darsa Tine Svoljšak.

"Odgovorna politika je tisto, kar v tem trenutku Slovenija najbolj potrebuje. V tem vidimo rešitev vseh kriz. Potrebujemo tudi odgovorne politike in NSi želi biti vodilna sila odgovorne politike v Sloveniji," je za STA pred začetkom kongresa pojasnil glavni tajnik stranke Ilc.

Martens je ocenil, da imajo NSi in podpredsednica vlade Novakova skupaj s predsednikom vlade Janezom Janšo in s preostalimi koalicijskimi partnerji odločilno vlogo pri načrtovanju potrebnih reform in prizadevanj, da bi Slovenija izšla iz krize. Pozdravil je napore NSi za vzpostavitev pristnih temeljev socialnega gospodarstva. Prepričan je, da bo NSi kot vladna stranka uporabila svoj vpliv tako v vladi kot v državnem zboru za dinamičen proces reform.

"Tako kot pred 20 leti, ko se je Slovenija znašla v težkem položaju in so vladajoči krščanski demokrati močno prispevali k hitrejšemu tranzicijskemu procesu," je pojasnil Martens. Kot je dejal, se dobro spominja teh časov, saj je bil kot takratni predsednik belgijske vlade med prvimi podporniki ideje, da Slovenija postane del evropske integracije. "Ena stvar je gotova. Nadaljevali boste z reformo vaše države in igrali pozitivno vlogo, a le v primeru, da boste ostali zvesti svojim vrednotam," je člane kongresa nagovoril Martens.

Glede na to, da se je država znašla v primežu protestov, se NSi ob razpravi o odgovorni politiki pogovorom o tem ne more izogniti. Prav tako so se govorci, zlasti vodstvo stranke, dotaknili predlogov za reformo političnega sistema.

Novakova je pred kongresom v izjavi novinarjem povedala, da NSi kot koalicijska stranka čuti še posebno odgovornost, da dela dobro za Slovenijo. "Zavedamo se, da je Slovenija v težkem položaju, zato ni čas, da bi vsaka stranka uresničevala zgolj svoje interese, ampak je treba delovati skupaj kot celota. Slovenija to nujno potrebuje," je dejala Novakova.

Minister Hojs pravi, da NSi poskuša tako v vladi kot v DZ s povezovalno politiko doseči to, da bi politika vendarle našla skupne cilje in vrednote, o katerih bi se lahko poenotila. Hojs je poudaril politiko združevanja in tudi, da je NSi stranka, ki je blizu ljudem, ob čemer omenja delo na terenu in kontakte z državljani.

Po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina so protesti pokazali, da ljudje predvsem pričakujejo odgovorno politiko, da bodo politiki torej "delovali v korist države in ne v svojo lastno korist". V NSi si po besedah Tonina ves čas prizadevajo, da delajo v korist države in ne gledajo na lastne interese. "Prav zato smo leta 2008 plačali visoko ceno, ko smo izpadli iz parlamenta," je dejal.

Evropski poslanec Peterle pa je poudaril, da NSi odgovorno opravlja svojo vlogo v vladi in v parlamentu, "kjer je odgovorna tudi za upravljanje državnih podjetij. Odgovorna je za vse, kar se dogaja in ne samo za resorje, ki jih pokriva". Zato si Peterle tudi želi, da nastopa s svojimi koncepti in uveljavlja svoja načela, "ki lahko prispevajo k bolj poštenemu in bolj učinkovitemu gospodarjenju, k novi gospodarski rasti".