Glede na nabave v lanskem letu ocenjujejo, da so na letni ravni prihranili okoli 187.000 evrov, do konca letošnjega leta pa okoli 110.000 evrov.
Kot so danes sporočili iz UKC Ljubljana, so pogajanja potekala v okviru pogodb z javnega razpisa iz leta 2013. Obenem so v bolnišnici za manjkajoče količine izvedli postopek s pogajanji brez predhodne objave, ki je že pravnomočno končan. Na podlagi zakona o javnem naročanju so k oddaji ponudb pozvali dobavitelje, ki so na razpisu leta 2013 ponudili ustrezne opornice glede na določene kriterije.
Poziv so naslovili na ponudnike Angiomedic, Bormia in Mark Medical. Ponudbo sta oddala Angiomedic in Bormia, ki sta nato v pogajanjih ponudila končni ceni. Po obstoječi pogodbi so v UKC z enim od dobaviteljev dosegli dogovor o znižanju cen za 15 odstotkov. Aneks k pogodbi bo začel veljati z začetkom junija, so še sporočili iz bolnišnice.
V državnem zboru so aprila 2016 ustanovili preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab v zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic, medtem ko zgodba o preplačilih žilnih opornic sega v leto 2013. Takrat se je izkazalo, da slovenske bolnišnice kupujejo t. i. stente po bistveno višji ceni kot jih nabavljajo bolnišnice v tujini.
Komisija je 25. aprila letos sklenila, da bo na zaslišanje povabila vse ministre za zdravje od leta 2009 dalje. Od takrat se je na zdravstvenem resorju vključno z aktualno ministrico Milojko Kolar Celarc zvrstilo sedem ministrov.