1703079682-dsc6151-01-1703079660058 Svet24.si

Umrla je novinarka in publicistka Manca Košir, ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

V mesecu dni le en primer, da je vojak na meji zadržal prebežnika

Deli na:
V mesecu dni le en primer, da je vojak na meji zadržal prebežnika

Foto: Bobo

Na vladi so že pripravili prvo poročilo o izvajanju izjemnih, policijskih pooblastil Slovenske vojske (SV) pri varovanju državne meje. K temu jih mesec po začetku izvajanja pooblastil zavezuje zakon o obrambi, vojaki pa so policijska pooblastila dobili 24. februarja. Poročilo bodo poslali odboroma DZ za obrambo in notranje zadeve.

Vsebina poročila je brez posebnosti, v njem ugotavljajo, da je sodelovanje vojakov in policistov usklajeno, delovanje mešanih patrulj pa da se je izkazalo kot zelo primerna oblika organizacije dela. Povprečno je med 24. februarjem in 18. marcem na meji v mešanih patruljah dnevno sodelovalo 113 vojakov, piše v poročilu, včeraj objavljenem med vladnimi gradivi v obravnavi.

Le v enem primeru se je zgodilo, da je vojak sodeloval v patrulji, ki je začasno omejila gibanje enemu človeku. Gre za primer iz 13. marca, ko je patrulja v okolici mejnega prehoda Središče ob Dravi opazila sirskega državljana. Sicer mirnega prebežnika, ki ni bežal, so legitimirali. Postopek je vodila policistka, vojak pa je pomagal.

Državni zbor je aktivacijo 37. a člena zakona o obrambi, ki vojski podeljuje omenjena pooblastila, podprl na seji 22. februarja. Že dan kasneje je bil v uradnem listu sklep tudi objavljen, veljati pa je začel 24. februarja. Vojaki lahko od takrat skupaj s policijo opozarjajo in napotujejo ljudi, jim začasno omejijo gibanje ter sodelujejo pri obvladovanju skupin in množic.

Ukrep je sicer omejen na tri mesece, a z možnostjo podaljšanja. Vlada pa mora DZ o izvajanju ukrepa poročati ne samo v mesecu po začetku, ampak tudi po prenehanju veljavnosti sklepa poslancev.