Revija Reporter
Slovenija

V Jankovićevem LPP za odvetnike lani plačali več kot 138 tisoč evrov

Nenad Glücks

26. jan. 2020 8:30 Osveženo: 8:31 / 26. 1. 2020

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Bobo

Pri javnem podjetju LPP Ljubljana pod vodstvom Petra Horvata so lani in predlani odvetniški pisarni Šafar izplačali skupaj več kot 138 tisoč evrov.

Znano je, da je vrhovno sodišče pred dvema mesecema pritrdilo nižjim sodiščem v sporu med zaposlenimi in javnim podjetjem Ljubljanski potniški promet. Zaradi tega bo moralo javno podjetje ne zgolj 53 tožečim, pač pa vsem 684 voznikom plačati za poklicno zavarovanje za nazaj (od leta 2013). Strošek so pri LPP ocenili na okoli šest milijonov evrov.

Toda del stroškov v zvezi s spori z vozniki so morali pri LLP, ki ga vodi direktor Peter Horvat, že poplačati. Ne svojim zaposlenim, pač pa odvetniškim družbam, ki so jih najeli za zastopanje pred sodišči. Tako so nam iz LPP na prošnjo poslali podatke, koliko in komu so v zadnjih dveh letih plačali za odvetniške storitve.

Odvetniška pisarna Šafar je v letu 2018 prejela 116.661 evrov, lani pa še 21.736 evrov. Pri odvetniški pisarni Jadek & Pensa pa so lani od LPP zaslužili 8160 evrov, predlani pa 1538 evrov. Zanimivo, da imajo pri LPP zaposlenih več pravnikov, pa vendar potrebujejo še odvetnike. Pravijo, da zanje pravne storitve izvaja pravna služba Javnega holdinga Ljubljana, ki ponuja podporni proces za povezana javna podjetja.

Zoranu Jankoviću (LPP sodi v okvir MOL) nikakor ne bi smelo biti v interesu obdržati direktorja, ki ne le da je nepriljubljen med zaposlenimi, pač pa povzroča škodo tudi podjetju.

Zaradi specifičnosti nekaterih pravnih predmetov, predvsem iz delovnega prava in zastopanje na sodišču, po potrebi vključijo tudi zunanje odvetniške pisarne. V glavnem za težje pravne zadeve, v katerih nastopa več nasprotnih strank sočasno, kot je bilo tudi v primeru povračila voznikom za prispevke poklicnega zavarovanja.

Morda bi se ti dodatni stroški za LPP še zdeli upravičeni, če bi na ta način vsaj zmagali na sodišču. A kot je razvidno, jih odvetniška pisarna Šafar ni popeljala do sodne zmage, pač pa so bili povsem poraženi. 

Poznavalci so nam dejali, da se nezadovoljstvo zaposlenih pod direktorjem Horvatom zgolj še povečuje. Menijo, da županu MOL Zoranu Jankoviću (LPP sodi v okvir MOL) nikakor ne bi smelo biti v interesu obdržati direktorja, ki ne le da je nepriljubljen med zaposlenimi, pač pa povzroča škodo tudi podjetju.