V Andražu nad Polzelo obeležili obletnico strmoglavljenja ameriškega bombnika
15. mar. 2015 5:59 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V Andražu nad Polzelo so včeraj obeležili 71. obletnico strmoglavljenja ameriškega bombnika med drugo svetovno vojno. K spominski plošči sta venec položila ameriški veleposlanik v Sloveniji Brent Hartley in predsednik republike Borut Pahor. Slednji je podaril nujnost, da vsi storimo vse, da se tragedija druge svetovne vojne ne bi ponovila.
Pahor je spomnil, da bomo kmalu praznovali 70. obletnico konca druge svetovne vojne, "ki je predstavljala moralno dno naše civilizacije" in "je bila tako huda, da so se zoper njo združili različni narodi". V tej zmagoviti koaliciji smo bili tudi Slovenci, ki se bomo lahko tako kmalu, enako kot ves svobodni svet, veselili "konca te morije" in pri tem "ponosno rekli, da smo bili zraven, ko je svet začel znova", je dejal.
Je pa po besedah Pahorja tudi res, da je bilo takrat med Slovenci "nekaj tako dramatičnih razlik, da se v uporu zoper okupatorja nismo združili, ampak razklali". "Ta del zgodovine moramo prav tako, bolj kot opomin, skrbno negovati in se zavedati, da moramo, ko gre za nacionalne interese, pogledati čez razlike, stopiti skupaj in zavarovati svobodo. Da smo tega sposobni, smo pokazali tudi leta 1991," je opozoril.
Za Pahorja je danes pomembno, da imamo zaveznike, ki nas razumejo, in da imajo oni zaveznike, ki razumejo njih. Izpostavil je tudi potrebo po miru. Pri tem je dodal, da je Slovenija država, ki je zavezana miru in bo storila "vse, da se bo vsak spor v svetu rešil po mirni poti".
Slovesnost je potekala pri pokopališču v Andražu, kjer so tudi postavili na ogled vojaška vozila in opremo. Prav tako je na prireditvi sodelovala Garda Slovenske vojske s programom.
Na območje Andraža nad Polzelo je 19. marca 1944 strmoglavilo sestreljeno ameriško letalo, bombnik B-17 s serijsko številko 41-24405 in imenom Dark eyes. Skupaj z 233 bombniki je poletelo iz italijanske letalske baze ter je bilo namenjeno proti avstrijski Koroški, kjer naj bi uničili tovarno Steyer, ki je takrat služila nemški vojaški industriji.
Osem članov posadke je pri tem umrlo, dva danes prav tako že pokojna vojaka pa sta bila ujeta in sta vojno preživela v ujetniških taboriščih. Šlo je za letalce 15. ameriške zračne sile, za katere so na pokopališču v Andražu postavili spominsko obeležje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke