V Sloveniji se na leto izobrazi premalo zdravnikov za potrebe domačih pacientov. Po letošnjih ocenah sindikata Fides naj bi v Sloveniji potrebovali še okoli 800 zdravnikov. A kljub pomanjkanju ostaja pridobivanje licenc za tuje zdravnike menda dolgotrajen postopek. Pri nas dela 345 zdravnikov druge narodnosti brez državljanstva in nekaj takih, ki državljanstvo imajo. Njihove zgodbe so zanimive, nekatere tudi pretresljive.
V Jugoslaviji je Klinični center pogosto sodeloval pri začasni mednarodni izmenjavi zdravnikov, tudi z afriškimi državami. Že nekaj časa pa se lahko v zdravstvu tuji državljani tudi zaposlijo. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili: »Glede zdravnikov in zdravstvenih delavcev, ki prihajajo iz držav EU, lahko povemo le to, da ministrstvo za zdravje vodi le postopek priznavanja kvalifikacij. Informacij o tem, ali ti zdravniki potem dejansko delajo v Sloveniji, pa na MZ nimamo.«V 90 letih delovanja je ljubljanska medicinska fakulteta izobrazila 6789 doktorjev medicine in 1758 doktorjev dentalne medicine. Na leto povprečno 200. V upanju po večjemu številu potrebnih zdravnikov so ustanovili mariborsko medicinsko fakulteto, ki bo prihodnje leto dala približno 60 diplomantov.
Izpolnjevanje pogojev
Za zdravnike in zdravstvene delavce iz bivše Jugoslavije in tretjih držav velja, da morajo pred zaposlitvijo v Sloveniji na ministrstvu za zdravje opraviti strokovni izpit oziroma izpolnjevati pogoje, ki jih določa zakon o zdravniški službi. Imeti mora seveda ustrezno izobrazbo, nostrificirano diplomo tuje univerze, biti vpisan v zdravniški register, imeti dovoljenje za samostojno opravljanje svoje službe in imeti dobro znanje iz slovenskega jezika. Vsi si v Sloveniji nekako želijo tudi urediti bivanje in življenje, vendar podatkov o tem na pristojnem ministrstvu ne vodijo.
Po podatkih Zdravniške zbornice v Sloveniji dela 345 članov zbornice, 270 zdravnikov in 75 zobozdravnikov, ki nimajo slovenskega državljanstva. Od tega v javni zdravstveni mreži dela 265 zdravnikov in 66 zobozdravnikov. Preostali pa delajo v zasebnem sektorju brez koncesije. Za svoje delo jih 220 potrebuje zdravniško licenco, drugi člani je ne potrebujejo, saj delajo pod nadzorom mentorja; 142 članov zbornice brez državljanstva pa ne dela v zdravniški službi. So v tujini, v postopku pridobitve licence za delo ali nostrifikacije ali pa delajo v ustanovah, kjer ne opravljajo zdravniške službe.
VEČ V TISKANI IZDAJI