nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Urbanija: Društvo novinarjev se lahko mirno registrira kot politična stranka

Deli na:
Urbanija: Društvo novinarjev se lahko mirno registrira kot politična stranka

Foto: Primož Lavre

»Ker je odstavljene na MMC zamenjal sindikalist, še nekako razumem molk sindikata. Društvo novinarjev pa se lahko mirno registrira kot politična stranka in nihče ne bo opazil razlike, ko gre za strokovne poglede na eni strani in politične na drugi,« poudarja Uroš Urbanija.

Reorganizirani odgovorni urednik MMC-ja Uroš Urbanija v intervjuju za Družino komentira najnovejše kadrovske čistke, ki jih je tehnični direktor Matej Žunkovič ob podpori generalnega direktorja Marka Fillija izvajal na MMC še pred njegovo odstranitvijo.  Kot je znano, so namreč dobesedno tekom noči s 6. na 7. februar (akcija se je začela malo po 20:00) na MMC odstranjevali vse, ki so si upali povedati mnenje, drugačno mnenju generalnega direktorja RTVSLO Marka Fillija.

Urbanija tako v intervjuju izpostavi,  da je zoper tak način vodstva RTV protestiralo le Združenje novinarjev in publicistov. »Ob vseh tako evidentnih čistkah in zlorabi zakonov pa je tiho Društvo novinarjev Slovenije in Sindikat novinarjev Slovenije. Ker je odstavljene na MMC zamenjal sindikalist, še nekako razumem molk sindikata. Društvo novinarjev pa se lahko mirno registrira kot politična stranka in nihče ne bo opazil razlike, ko gre za strokovne poglede na eni strani in politične na drugi.«

Po njegovem bi morda lahko kdo še verjel, da je šlo pri reorganizaciji le za reorganizacijo, ki odstranjuje odgovornega urednika, toda noč dolgih nožev vse akterje postavlja na laž: »V tej hiši je tehnični direktor, Matej Žunkovič, ki v skladu z zakonom nima nobenih pristojnosti nad uredništvom, izrabil svoja pooblastila in ob osmih zvečer poslal v uredništvo direktivo, da odstavlja vodjo notranjepolitične redakcije Aleša Žužka in vodjo zunanjepolitične redakcije Tino Vovk in na njuno mesto postavlja sindikalista Lana Dečmana, ki je to takoj sprejel. To je bilo zvečer ob osmih, pred tem je Aleš Žužek že poslal plane dela za naslednji dan, z novo direktivo pa je meni nič tebi nič sindikalist poslal nov plan, s katerega je odstranil polovico prvotno planiranih novinarjev.«

Ali je bila vnaprejšnja podpora sindikalista reorganizaciji MMc-ja pogojena z dejstvom, da bo prevzel novo funkcijo, je po besedah Urbanije samo retorično vprašanje.

Veselinović je bil brutalen

Kljub vsemu pravi, da se je vodstvo teh sprememb v civilizacijskem smislu lotilo precej bolj humano kot jih je izpeljal je za enkrat še vedno direktor Slovenske tiskovne agencije Bojan Veselinović.

»Na Slovenski tiskovni agenciji sem doživel, kako je direktor Bojan Veselinovič brutalno obračunal s tedanjim odgovornim urednikom Borutom Meškom. Dobesedno si je izmislil krivdne razloge in ga vrgel na cesto. To je bilo zares brutalno. Še bolj grozno je potem bilo, da je pol leta pozneje Borut Meško po hudi bolezni umrl. Veselinovič je naknadno sicer moral izplačati poravnavo, pri čemer se je celo izgovarjal na sočutje. Verjel bi, da je šlo tedaj res za sočutje, če bi Veselinovič poravnavo izplačal iz svojega žepa. Toda plačala jo je STA, kar pomeni, da je direktor s svojim ravnanje povzročil hudo škodo podjetju, ki ga plačujemo vsi državljani.  Upam, da bo nadzorni svet STA-ja ustrezno reagiral in sprožil zoper direktorja Veselinoviča postopke, ki jih ob takšnem ravnanju in škodi mora sprožiti.«

Nov inštitut varuhinje

Na vprašanje o varuhinji gledalčevih pravic Miši Molk, pa je dejal, »da se ustanavlja neodvisni inštitut varuha gledalčevih in poslušalčevih pravic. To, kar trenutno obstaja, je sicer dobro plačana služba, ki si jo vsak želi,  žal pa ne funkcionira in res je potreben neodvisen inštitut zunaj hiše, ki bo presojal in ocenjeval posamezne oddaje in prispevke našega zavoda.«