Izvršni odbor DeSUS je danes za strankinega kandidata za ministra za okolje in prostor imenoval strankinega poslanca Matjaža Zanoškarja, a je ta že čez nekaj ur umaknil svojo kandidaturo. Kot je dejal za STA, se je za slednje odločil potem, ko mu je premier Borut Pahor v telefonskem pogovoru ponovil, da se mu ne zdi najbolj primeren kandidat.
Da bi Zanoškar utegnil umakniti svojo podporo, se je sicer v nekaterih medijih začelo ugibati že takoj potem, ko je izvršni odbor na današnji seji sklenil, da bo Zanoškar strankin kandidat za okoljskega ministra. Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec za STA govoric, da bo Zanoškar umaknil svojo kandidaturo, ni želel ne potrditi ne zanikati. Kot je dejal, bo vse znano potem, ko se bo Zanoškar pogovoril s premierom Pahorjem in ko bodo v stranki izpeljali vso proceduro v zvezi s tem: "Potem bomo tudi povedali, ali je še kandidat, ali bomo predlagali novega kandidata," je dejal.
Popoldne se je Zanoškar po telefonu pogovoril s premierom Pahorjem, ta pa mu je ponovil, da se mu ne zdi najbolj primeren kandidat in da tudi sicer najverjetneje ne bi dobil zadostne podpore v državnem zboru. "Zaradi tega sem se odločil, da umaknem svojo kandidaturo," je za STA povedal Zanoškar.
Kako bodo zdaj ravnali v DeSUS, ni znano, saj v stranki za klice STA za zdaj niso dosegljivi. Bodo pa morali z novim predlogom, če bo do njega sploh prišlo, pohiteti, saj se rok, ko mora Pahor državnemu zboru predlagati novega kandidata, hitro bliža. Novega kandidata mora namreč Pahor državnemu zboru predlagati najpozneje 10 dni po tistem, ko se bo vlada tudi uradno seznanila z Erjavčevim odstopom, to pa naj bi se zgodilo v torek v okviru redne januarske seje.
Tudi sicer je bila podpora Zanoškarju v poslanskih skupinah vprašljiva. Tako je vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič danes dejal, da je predlog DeSUS, da je njihov kandidat za ministra Zanoškar, za zdaj predvsem predlog predsedniku vlade in je zato treba najprej počakati na stališče premiera.
V poslanski skupini SDS so povedali, da je slišati, da Pahor ni preveč naklonjen temu, da bi bil Zanoškar kandidat za ministra, in da bodo zato s svojimi komentarji počakali, da se zadeva razplete.
Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem je sicer dejala, da mora o odločitvi DeSUS sedaj razmisliti predvsem predsednik vlade Borut Pahor, a je tudi sama že pred časom na novinarski konferenci javno podvomila v Zanoškarjevo primernost za položaj ministra.
V LDS danes še niso vedeli povedati, ali bi podprli Zanoškarjevo kandidaturo, saj bi se o tem odločili šele potem, ko bi bilo opravljeno zaslišanje na odboru za okolje in prostor. Je pa vodja poslanske skupine Borut Sajovic Zanoškarja označil kot vestnega poslanca in dobrega župana.
Tudi v SLS bi se po besedah njenega predsednika Radovana Žerjava o podpori Zanoškarju odločili šele po zaslišanju pred odborom DZ. Ob tem je Erjavec izrazil tudi prepričanje, da se mu vse skupaj zdi precej "konfuzno".
Zmago Jelinčič (SNS) pa je Zanoškarjevo kandidaturo označil kot dvojno igro, v kateri gre le zato, da se Karlu Erjavcu zagotovi služba na mestu poslanca v DZ.
Izvršni odbor DeSUS je sicer na današnji seji sprejel stališče, da stranka kljub zadnjemu dogajanju, zaradi katerega je moral s položaja odstopiti minister Erjavec, ostaja v vladni koaliciji. Je pa ob tem Godec napovedal, da bo stranka v prihodnje "bolj prodorno iskala svoje zahteve" z željo, da pridobi več tistega, kar je obljubila svojim volivcem.
Prav tako bo stranka na naslednjem koalicijskem vrhu predlagala, da koalicija preveri uresničevanje koalicijskega sporazuma in tudi pogleda, ali so glede na spremenjene gospodarske razmere morebiti potrebne njegove spremembe, je povedal.
Izvršni odbor je na koncu sprejel tudi sklep, da zaupa vodstvu in predsedniku stranke in da ni nobenega razloga za izredni kongres DeSUS. "To je malo tudi odgovor na pisanje medijev, da nekdanji strankin poslanec Franc Žnidaršič pričakuje spremembe v stranki, sicer da se v njej več ne vidi," je ob tem dejal Erjavec. Povedal je še, da bo sam nadaljeval svoje delo predsednika stranke in da ne bo sprejel "nobene službe v vladi".