Med ponudbami, ki naj bi jih iz mednarodnih organizacij v zadnjih tednih dobil prejšnji premier Janez Janša, bi bila najbolj zanimiva ena. Po naših informacijah naj bi ga vabili za generalnega sekretarja Nata. Če bi prvak SDS sprejel ponudbo, bi nastalo vprašanje, kako bi to vplivalo na njegovo stranko, zlasti če je zaradi pomembne funkcije ne bi več mogel voditi. Demokrati nimajo osebnosti s tako veliko avtoriteto, ki bi bila sposobna nadomestiti Janeza Janšo.
Slovenec na čelu Nata?Kot so nam povedali viri, nekdanji premier ne bi sprejel manj pomembnega položaja, kot sta generalni sekretar Nata ali evropski komisar. Zagotovo pa ne bi sprejel tako rekoč nepomembne funkcije izvršnega direktorja Nata, kot je pisalo v enem od slovenskih časopisov. Kandidat za evropskega komisarja naj bi bil Janšev predhodnik Tone Rop, ki naj bi ga na to mesto naslednje leto predlagala vlada Boruta Pahorja. Možno je tudi, da bo Pahor na tem položaju obdržal Janeza Potočnika in da bo Ropu ponudil kaj drugega. Iz različnih virov smo slišali, da naj bi v Natu razmišljali, da bi položaj generalnega sekretarja ponudili izkušenemu politiku iz nove članice. Glavno besedo bi izbiri naj bi sicer imeli Američani, vendar si pri tem nikakor ne želijo kakršnega koli nesporazuma z EU. Ker sta Češka in Poljska preveč proameriški, kandidat iz teh držav verjetno ne bi dobil podpore Francije in Nemčije, kandidat iz Slovenije pa bi bil lahko dober kompromis. Ker se je nekdanji premier Janez Janša med vodenjem slovenskega predsedovanja EU izkazal kot zelo dober organizator, naj bi dobil ponudbo za kandidaturo za generalnega sekretarja Nata. Če bi se članice Nata odločile za Slovenca, bi se s tem morala strinjati slovenska vlada, toda težko je verjeti, da bi nasprotovala izbiri katerega koli slovenskega državljana za ugleden položaj v tujini, čeprav bi bil to Janez Janša. Sploh pa temu ne bi nasprotoval premier Borut Pahor.
Mandat generalnega sekretarja Nata traja štiri leta, sedanji generalni sekretar Jaap de Hoop Scheffer je na tem položaju že od leta 2004, tako bi se mu morala funkcija že letos izteči. Ker bo 4. aprila naslednje leto 60. obletnica ustanovitve zveze Nato, so mu mandat podaljšali, da bi »stari« generalni sekretar izpeljal ustrezne slovesnosti. Novi generalni sekretar bi obveznosti sprejel okoli maja, kar se je ujemalo z Janševim odgovorom za medije, da se bo do maja odločil glede svoje prihodnosti. Takrat naj bi bil tudi kongres SDS, na katerem bodo volili novo vodstvo, tudi predsednika stranke. Glavno vprašanje naj bi bilo, ali bi bila visoka mednarodna funkcija združljiva z vodenjem največje slovenske opozicijske stranke. Če bi bila, potem ne bi bilo nobenega problema, saj bi z nje lahko kandidiral za mandatarja slovenske vlade na volitvah leta 2012. Položaj generalnega sekretarja Nata je gotovo tako pomembna funkcija, kot je predsednik Evropske komisije, iz katere se je Romano Prodi vrnil na položaj predsednika italijanske vlade.
VEČ V TISKANI IZDAJI