Revija Reporter
Slovenija

TV šovi so zašli v nevarne in kalne vode

5. apr. 2010 7:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tisti trenutek resnice, v katerem se zaveš, kaj vse je človek pripravljen storiti, ko se znajde  v stiski, je resnično tragičen. A voditelj si želi, da bi tekmovalci doživeli katarzo. In če dramatičnosti primanjkuje, še sam zrecitira eno o masturbaciji.

Tisti trenutek resnice, v katerem se zaveš, kaj vse je človek pripravljen storiti, ko se znajde  v stiski, je resnično tragičen. A voditelj si želi, da bi tekmovalci doživeli katarzo. In če dramatičnosti primanjkuje, še sam zrecitira eno o masturbaciji.

Še ne tako dolgo je marsikdo izmed nas mislil, da  so prizori, kot jih zadnje čase gledamo v domačih televizijskih  oddajah, nekaj, kar lahko vidimo, denimo, v TV-nanizanki Družina za umret z Al Bundyjem na čelu. Sodelovanje v neumnem televizijskem kvizu ali potegovanje za finančno nagrado s preizkusom na detektorju laži se dobro poda  likom Bundyjeve družine, ki je na trenutke smešna, bizarna, po svoje srečna in karikatura resničnega sveta. Ko pa podobne prizore gledamo v oddaji  Trenutek resnice na TV 3, bizarnost, predvsem zaradi vprašanj, ki pogosto prestopijo mejo dobrega okusa, doseže vrhunec.

 Resda lahko televizijo razumemo tudi kot novodobni cirkus, kot nekaj, kar je namenjeno predvsem zabavi, a to še ne more biti dovolj dober izgovor za predvajanje česarkoli. Lahko pa je pa dober razlog za to, da voditelj, v tem primeru Jonas Žnidaršič, v taki oddaji najde izziv. Je izziv ostati  miren, nekako v stilu iluzionista Darrena Browna, in sogovorniku postavljati najbolj bizarna vprašanja? Najbrž je, in če nasproti tebe sedi Artur Štern kot v prvi oddaji Trenutek resnice, je ta izziv lahko tudi televizijski cirkus. Toda oddaja naj bi bila, kot jo oglašujejo, psihološka igra. Potemtakem naj bi igralcem in gledalcem »živce parala« kot prizori iz oddaje Darrena Browna. Pa jih ne. Je zelo predvidljiva, navkljub nepredvidljivemu detektorju laži. In zelo nastopaška, čeprav se mnogi tekmovalci za sodelovanje v taki oddaji odločijo zaradi zelo razumljivega razloga – finančne stiske.

Tisti trenutek resnice, v katerem se zaveš, kaj vse je človek pripravljen storiti, ko se znajde  v stiski, je resnično tragičen. A voditelj si želi, da bi tekmovalci doživeli katarzo. In če dramatičnosti primanjkuje, še sam zrecitira eno o masturbaciji. In če še to ne bo zaleglo, bomo morda  nekega dne v televizijskih oddajah redno gledali prizore ruske rulete, kar je, če odmislimo film, ki obravnavo to tematiko, že storil Darren Brown. A če že kaj, potem se iz Trenutka resnice lahko naučimo predvsem to, da so televizijski šovi zašli v nevarne in kalne vode.