To je po mnenju predsednika treba spoštovati in pričakuje, da bodo to spoštovali tudi Hrvati. Na vprašanje, ali je interes s strani Hrvaške na mestu glede na podatke, da naj bi bili v grobišču tudi hrvaški državljani, je Türk odvrnil, da je gotovo ta interes priznan, toda na "suverenem ozemlju Slovenije delujejo slovenski organi".
Hrvaški premier Ivo Sanader je v sredo na seji vlade od pristojnih institucij zahteval, naj skupaj s slovenskimi kolegi raziskujejo zločin v Barbara rovu v Hudi Jami pri Laškem ter kaznujejo odgovorne.
Predsednik je komentiral tudi izjavo komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci oziroma njenega predsednika Antona Stresa. Kot je dejal Türk, sporočilo komisije Pravičnost in mir vsebuje "mnogo pomembnih, resnih misli". "Nekoliko šibka pa je v predstavitvi konteksta leta 1945," meni predsednik.
Ob tem je spomnil na svojo ponedeljkovo izjavo, da je "treba upoštevati kontekst tistega časa". To je bil po njegovih besedah čas, ko je bilo v Evropi s svojih domov pregnanih vsaj 12 milijonov ljudi, dva milijona ljudi pa je bilo pobitih brez sodbe, brez milosti.
Za celotno Evropo je bil to zelo surov čas in Sloveniji ni bilo prizanešeno, zlasti zaradi prisotnosti tujih vojska na njenem ozemlju, je pojasnil. Po njegovo je v razmišljanjih v tem času vse to treba upoštevati.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je na vprašanje, ali bi bila za postavitev skupnega spomenika vsem žrtvam v drugi svetovni vojni, odgovorila, da bi se morali o tem, kaj narediti na operativni ravni, še dogovoriti. Kot je dejala, so vse žrtve vojne in povojne dobe naše skupne žrtve. "Sprejeti jih moramo za svoje - to so žrtve našega prostora," je poudarila.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa je ob tem med drugim zatrdil, da bodo na ministrstvu v programu dela za letošnje in za prihodnja leta "načrtovali ustrezna sredstva" za nadaljnje aktivnosti na področju iskanja prikritih grobišč. "Ta dela se lahko nadaljujejo," je še dejal Svetlik.