Revija Reporter
Slovenija

Turk: Obtožbe v interpelaciji zaudarjajo po naftalinu iz prejšnjega stoletja

STA

26. feb. 2013 15:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je interpelacijo, ki so jo zoper njega pred tednom dni vložili poslanci SD, v vseh točkah odločno zavrnil. Na današnji novinarski konferenci je dejal, da so vsi očitki, z izjemo tistega o neizvrševanju odločbe ustavnega sodišča glede ureditve financiranja visokega šolstva, neresnični.

Tudi glede očitka, da financiranje visokega šolstva še vedno ni zakonsko urejeno, je minister pojasnil, da odločbe za zdaj ni bilo mogoče spoštovati, za kar obstajajo objektivni razlogi. Hkrati pa to tudi ni ne prva ne zadnja odločitev ustavnega sodišča, ki se je ni spoštovalo "in je interpelacija zaradi tega prej izjema kot pravilo", je dodal.

Argumenti so tako po njegovih besedah trhli, prisiljeni, mestoma žaljivi, predlagateljem ne uspe dokazati očitkov, je naštel minister. Odgovor na interpelacijo, ki je dolg 61 strani, bo minister sedaj poslal vladi, pričakuje pa, da ga bo podprla.

Obtožbe v interpelaciji zaudarjajo po naftalinu iz prejšnjega stoletja, en del levice pa da je "z mislimi na Cipru, drugi na Kubi, tretji pa misli le na upokojence", je še dodal Turk. Zato minister meni, da sta argument za interpelacijo verbalni in miselni delikt, prepričan je tudi, da predlagatelji interpelacije "kolaborirajo pri vzdrževanju monopolnega položaja javnega sektorja".

Interpelacija, ki da je dvolična, po njegovih besedah kaže, v katero smer bo politika zavila, skrbi ga, ker oblast prevzemajo stranke, "ki imajo zastarel pogled na javni sektor in na znanje". Dvolično je po njegovem mnenju že to, da se mu očita ukinitev ministrstva za kulturo. Dejal je, da on o ukinitvi ni odločal, spomnil pa je tudi na program SD, kjer je pisalo, da naj bo ministrstev deset, eno od njih pa naj bo pristojno za kulturo.

Dvoličnost se kaže tudi pri očitkih glede "nekaj malega zasebnega, ki v slovenskem izobraževalnem sistemu sploh še obstaja, medtem ko soproga predsednika stranke, ki je vložila interpelacijo, dela v zasebnem zdravstvenem zavodu, nekateri člani stranke pa svoje otroke pošiljajo v zasebne šole". Ob tem je izpostavil, da se je do zadnjega upiral krčenju sredstev na svojem resorju, dvolično pa se mu zdijo tudi očitki, da ni naredil tistega, kar bi morala storiti že Pahorjeva vlada, denimo izdelati nacionalne programe za kulturo, šport, in mladino ali novelo zakona o verski svobodi in zakon o financiranju visokega šolstva.

Poudaril je, da je ves čas delal v javnem interesu. Ni mu vseeno za kulturo, izobraževanje, znanost in šport, zato ga take obtožbe posebej prizadenejo, saj da je bil vedno odprt za predloge. V tem letu, odkar ministruje, se je prav tako trudil, da nikoli ne bi bil tisti, ki bi nižal raven dialoga, je pristavil, zato se mu obtožbe o brezbrižnosti zdijo nesramne, neresnične in umazane.

Ker je bila interpelacija vložena prejšnji teden v torek, je sam menil, da je njen namen, da se iz njega naredi poskusnega zajca, s katerim bi se preverjalo razmerja moči v parlamentu. Vendar pa je bil dva dni zatem sprejet dogovor nove koalicije o podpori novi mandatarki, zato se je po Turkovem mnenju izkazalo, "da je bil motiv interpelacije še nižji - da se opozicija še zadnjič znese nad najbolj izpostavljenim ministrom".

Za očitek o ogrožanju pravice do kakovostnega in dostopnega sistema javne vzgoje in izobraževanja je dejal, da te pravice niso bile nikoli ogrožene. Pri ukinitvi dunajske Skice pa je Turk pojasnil, da se je odločitev za ustanovitev te institucije sprejelo "v zadnjih vzdihljajih Pahorjeve vlade in je bila politična", na Dunaju pa da imamo tudi druge ustanove, ki že opravljajo enako delo. Spomnil je tudi, da so visokemu šolstvu namenili dodatnih 16 milijonov evrov.

Poslanci bodo sicer v sredo na izredni seji odločali o nezaupnici vladi. V primeru, da bo DZ za novo predsednico vlade izvolil vodjo PS in poslanko Alenko Bratušek in s tem izglasoval nezaupnico vladi Janeza Janše obravnave interpelacije sploh ne bo.