Podelitev državnega odlikovanja, s katerim je predsednik republike Danilo Türk v ponedeljek za zasluge v času akcije Sever odlikoval tudi Tomaža Ertla, še vedno močno odmeva in deli slovensko javnost. Türk je danes na očitke odgovoril, da je šlo za dobro premišljeno odločitev in si glede odlikovanja Ertla ne bo premislil.
Predsednik Türk je namreč danes ob robu obiska v občini Dobrepolje izpostavil, da je odlikovanje Ertlu in drugim voditeljem akcije Sever podelil ob 20-letnici akcije, ki je zavarovala Slovenijo in možnost njenega demokratičnega razvoja. "Po 20 letih je prišel čas, da to dogajanje trezno presodimo, mu damo ustrezno mesto in se ljudem, ki so vodili to akcijo, tudi oddolžimo".
Kot pravi, si glede odlikovanja Ertla ne namerava premisliti, saj je šlo za dobro premišljeno odločitev, ki je bila sprejeta na predlog veteranov. "Razne sugestije glede odstopa ne jemljem kot resne, saj so del čustvenega reagiranja," pravi Türk. Ob tem opozarja, da je bil izvoljen na demokratičnih volitvah ter da pri svojem delu misli na državljane Slovenije, "tudi tiste, ki si po 20 letih zaslužijo določeno priznanje".
V poslanski skupini SDS, kjer so Türka v torek pozvali k odstopu, pa vztrajajo, da je šlo za sporno dejanje predsednika republike oziroma "enega v vrsti spornih dejanj in odločitev". To dejanje po besedah vodje poslanske skupine Jožeta Tanka kaže na trend v aktualni slovenski politiki, "smer, v katero se potiska slovensko družbo in napoved nadaljnjih ravnanj, ki so v popolnem nasprotju s standardi, ki veljajo v Evropi."
Tanko opozarja, da Evropa praznuje obletnico prehoda v demokracijo in odpravo totalitarnih režimov v Evropi, pri nas pa je trend ravno nasproten. "Tisti, ki so bili udeleženi pri teptanju človekovih pravic, dobivajo ob obletnici demokratičnih sprememb najvišja državna priznanja," je še poudaril.
Na pozive Türka k odstopu so se odzvali tudi Socialni demokrati, ki podpirajo predsednikovo odločitev. "Z zaskrbljenostjo spremljamo reakcije nekaterih političnih strank in skupin državljanov," so zapisali in dodali, da vsebina pisma Türku odraža popolno nerazumevanje časa in dogajanja v svetu, ponovno pa tudi izraža prepričanje, da so za vse pozitivne spremembe v Sloveniji zaslužne le stranke Demosa.
Zato pozdravljajo Türkovo odločitev, da je jasno ovrednotil pomen prepovedi in onemogočanja izvedbe mitinga resnice za utrjevanje prizadevanj za podporo demokratičnim procesom v Sloveniji. Odlikovanci, med njimi Ertl, so namreč kot najvišji poveljujoči organom za notranje zadeve in slovenski milici najbolj zaslužni za uspešno preprečitev izvedbe mitinga. Zato vse politične stranke in gibanja pozivajo, da presežejo nepotrebne delitve in lažno prikazovanje preteklosti, krivde in zaslug.
Tudi v Zvezi Policijsko-veteranskih društev Sever, ki je podala predlog za odlikovanje, ocenjujejo, da so vsi nagrajenci odločilno prispevali k preprečitvi mitinga resnice v Sloveniji. Predsednik Türk pa je s podelitvijo odlikovanj izrekel veliko priznanje vsem tedanjim miličnikom in drugim delavcem organov za notranje zadeve. Realizacija akcije Sever je namreč pomenila zelo resno in javno opozorilo Beogradu, da bodo organi za notranje zadeve in milica sami skrbeli za javni red in mir v Sloveniji ter da mitingaštva in preprečevanja razvoja demokratičnih procesov v Sloveniji ne bo dovolila nikomur, so zapisali v zvezi Sever.
Proti odlikovanju Ertla pa so se izrekli tudi v Inštitutu dr. Jožeta Pučnika, kjer so prepričani, da je Türk zavestno prezrl resnično vlogo Ertla v tem obdobju. Kot so sporočili, dokumenti dokazujejo, da je imel Ertl v rokah vzvode za uporabo posebnih metod in sredstev in da so bili organi za notranje zadeve in Služba državne varnosti brez demokratičnega nadzora in v funkciji režima, ki si je prizadeval za nadaljnji obstoj Jugoslavije in pri tem sistematično kršil človekove pravice.
V inštitutu tudi protestirajo, ker je aktualna oblast prezrla 20. obletnico ustanovitve Demosa, zato jo pozivajo k primerni počastitvi dogodkov izpred 20 let.
V zunajparlamentarni Novi Sloveniji pa ocenjujejo, da Türk "pokazal svojo omejenost glede poznavanja slovenske zgodovine". Pridružujejo se protestom ob podelitvi državnega odlikovanja Ertlu, saj menijo, da "tisti, ki so nasprotovali osamosvajanju in bili del represivnega aparata nedemokratičnega jugoslovanskega režima, ne morejo biti deležni visokih časti".
Kot je znano, je predsednik Türk za zasluge v času akcije Sever v ponedeljek s srebrnim redom za zasluge med drugim odlikoval Tomaža Ertla, ki je v času priprav na preprečitev t.i. mitinga resnice leta 1989 vodil republiški sekretariat za notranje zadeve in akcijo Sever. Nad tem so v torek protestirali poslanci SDS, ki so v pismu predsednika republike pozvali, naj spremeni odločitev ali pa odstopi s funkcije. Protestu so se pridružili nekateri akterji dogodkov izpred dvajsetih let, med njimi Janez Janša, Igor Bavčar, David Tasič in Franci Zavrl.