Nočitev so opravili 12,5 odstotka več. Avgusta so v turističnih objektih našteli skoraj 2,2 milijona turističnih nočitev.
Kot ugotavlja statistični urad, so začetka leta do konca avgusta v turističnih nastanitvenih objektih našteli več kot 8,82 milijona turističnih prenočitev, kar je 12,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Več nočitev kot v lanskem avgustu so ustvarili tako domači kot tuji turisti.
Tuji turisti so ustvarili skoraj šest milijonov vseh turističnih prenočitev (68 odstotkov), kar je 17 odstotkov več, in skoraj 2,5 milijona prihodov, kar je 18 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Domači turisti so v osmih mesecih ustvarili več kot 2,8 milijona nočitev ali pet odstotkov več ter več kot 925.000 prihodov, kar je šestodstotna rast glede na enako lansko obdobje.
Avgusta smo v Sloveniji po besedah generalne direktorice statističnega urada Genovefe Ružič dosegli nov mejnik na področju turizma. Našteli skoraj 2,2 milijona turističnih prenočitev, kar je 12 odstotkov več. Prihodov turistov so zabeležili skoraj 764.000, kar je 13 odstotkov več kot avgusta lani. Tudi avgusta je bilo višje število prihodov in prenočitev tako pri tujih kot domačih gostih.
V turističnih nastanitvenih objektih je bilo sicer avgusta zabeleženih skoraj 764.000 prihodov turistov, kar je 13 odstotkov več kot avgusta lani. Od tega je bilo skoraj 600.000 prihodov tujih turistov (16 odstotkov več) in več kot 164.000 prihodov domačih turistov (trije odstotki več). Oboji skupaj so opravili okoli 2,15 milijona nočitev, kar je 12-odstotna rast glede na lanski avgust.
Tuji turisti so ustvarili skoraj 1,59 milijona oz. 16 odstotkov več nočitev kot avgusta lani, domači pa nekaj več kot 561.000, kar je štiriodstotna rast. Tuji turisti so opravili skoraj tri četrtine vseh prenočitev turistov.
Ključni trgi, od koder so prihajali tuji turisti, ki so ustvarili največ prenočitev pri nas, so bili Italija (16 odstotkov), Nemčija (15 odstotkov), Nizozemska (11 odstotkov), Avstrija (sedem odstotkov), Francija in Velika Britanija (po štiri odstotke iz vsake).
Več turističnih nočitev so letošnjega avgusta ustvarili turisti z vseh ključnih trgov; tisti iz Nizozemske za 36 odstotkov več, iz Nemčije za 31 odstotkov več, iz Francije za 13 odstotkov več, iz Velike Britanije za šest odstotkov več, iz Avstrije za pet in iz Italije za tri odstotke več.
V hotelih so avgusta zabeležili skoraj 943.000 ali 44 odstotka vseh nočitev turistov, v kampih 27 odstotkov, v zasebnih sobah, apartmajih, hišah sedem odstotkov, v apartmajskih in počitniških naseljih pet odstotkov, v mladinskih hotelih in v delavskih počitniških domovih in apartmajih pa tri odstotke vseh nočitev.
Število turističnih nočitev je bilo višje kot avgusta lani v vseh vrstah nastanitvenih objektov: v kampih za 27 odstotkov več, v zasebnih sobah, apartmajih, hišah za 15 odstotkov, v delavskih počitniških domovih in apartmajih, otroških in mladinskih počitniških domovih za devet odstotkov, v mladinskih hotelih za sedem odstotkov, v hotelih za pet odstotkov in v apartmajskih in počitniških naseljih za tri odstotke več.
Največ prenočitev turistov so avgusta našteli v gorskih občinah (34 odstotkov), nato v obmorskih in zdraviliških občinah (21 odstotkov v vsaki) ter v občini Ljubljana (10 odstotkov).
Število prenočitev se je sicer glede na lanski avgust povečalo v vseh tipih turističnih občin: v gorskih občinah za 21 odstotkov, v občini Ljubljana za 10 odstotkov, v obmorskih občinah in v zdraviliških občinah pa po pet odstotkov.
Ružičeva je na včerajšnji novinarski konferenci izpostavila tudi podatke za letošnjo poletno turistično sezono, torej za julij in avgust. Kot je dejala, smo v teh dveh mesecih zabeležili štiri milijone prenočitev, od tega so 73 odstotkov prenočitev opravili tuji gosti.
V primerjavi z lansko poletno sezono je bilo sicer prenočitev domačih gostov za pet odstotkov, tujih pa za 16 odstotkov več kot lani. Najbolj se je po besedah Ružičeve povečalo število turistov iz Nemčije, Nizozemske, Rusije in Švedske. Iz vsake od omenjenih držav za več kot 30 odstotkov.
Največ turistov je v poletni sezoni obiskalo gorske občine, takšnih je bilo 36 odstotkov. Da so slovenske gore tudi letošnjo poletno sezono pritegnile veliko turistov, pa po besedah generalne direktorice Sursa govori tudi podatek o prenočitvi v planinskih domovih in kočah, saj je bila rast 26-odstotna. Največ turistov sicer še vedno prenoči v hotelih, se je pa glede na lansko poletno sezono precej povečalo število nočitev v kampih. Julija in avgusta so jih našteli 16 odstotkov več kot lani.