zdravnik Svet24.si

V Sloveniji kronično primanjkuje družinskih ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

janez-janša-sds-nov-konferenca Reporter.si

Janšev strel v koleno? Zaradi SLS lahko ostane ...

luka doncic oklahoma dallas pm Ekipa24.si

Noro! Dončić in Dallas sta po tem izjemnem ...

Rod Stewart Odkrito.si

FOTO: Rod Stewart ujet v Ljubljani: “Resnično ...

doncic Ekipa24.si

Nastavite budilke: jasno je, kdaj bo Dallas igral ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tudi za drugi krog predsedniških volitev zanimanje med tujimi mediji

Deli na:
Tudi za drugi krog predsedniških volitev zanimanje med tujimi mediji

Foto: Bobo

Tudi za drugi krog predsedniških volitev v Sloveniji med tujimi mediji vlada precejšnje zanimanje. Za spremljanje današnjega dogajanja ob izidih drugega kroga volitev je ob 298 domačih akreditiranih tudi 54 tujih novinarjev, med njimi jih največ prihaja iz sosednjih držav. Prav tako volitve spremljajo ameriška, ruska in kitajska tiskovna agencija.

V medijskem središču v Cankarjevem domu v Ljubljani se v pričakovanju izida volitev počasi zbirajo predstavniki domačih in tujih medijev. Predsedniške volitve pokrivajo številni mediji iz Hrvaške, med temi nacionalna televizija HRT ter časnika Slobodna Dalmacija in Jutarnji list, od srbskih medijev pa dogajanje med drugim spremlja časnik Novi magazin. Od italijanskih medijev so akreditirani novinarji nacionalne televizije RAI ter časnikov La Republicca in Il Piccola, izid volitev pa zanima tudi novinarje avstrijskega ORF.

Od tujih tiskovnih agencij drugi krog predsedniških volitev v Sloveniji med drugim pokrivajo ameriška (AP), ruska (Itar Tass), kitajska (Shi Xinhua), francoska (AFP), nemška (DPA), avstrijska (APA), hrvaška (Hina) in srbska tiskovna agencija (Tanjug).

Tuje agencije so pri poročanju o drugem krogu predsedniških volitev predvsem opisovale slabe gospodarske razmere, nezadovoljstvo državljanov in možnost, da bi Slovenija lahko bila naslednja članica evro območja, ki bi zaprosila za mednarodno finančno pomoč.



Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je Pahor kot nekdanji premier v času hude gospodarske krize pridobil veliko prednost pred protikandidatom. Izpostavila je, da je Pahor, sicer kandidat SD, podprl varčevalne ukrepe in reforme desnosredinske vlade Janeza Janše. V času predvolilne bitke je, kot je še poročala AFP, med državljani naraščalo nezadovoljstvo, ki je pripeljalo do protestov. Veliko pozornosti je namenila tudi gospodarskim razmeram v državi in dejstvu, da je Slovenija v zadnjem četrtletju ponovno zdrsnila v recesijo.

Ameriška tiskovna agencija AP je izpostavila, da v Sloveniji, majhni evropski državi, ki se sooča z gospodarsko krizo, med državljani narašča nezadovoljstvo ob sprejemanju varčevalnih ukrepov. Izpostavila je, da EU natančno spremlja negotov razvoj dogodkov v tej "majhni državici", ki je obljubila, da bo izpeljala napovedane varčevalne ukrepe in se tako izognila prošnji za mednarodno finančno pomoč.

Hrvaška tiskovna agencija Hina je poročala, da sta predsedniška kandidata zadnji teden pred volitvami v televizijskih soočenjih veliko pozornosti namenila naraščajočemu nezadovoljstvu med volivci, ki so v večjih mestih protestirali proti vladajočim elitam. Pahor se je po poročanju Hine želel v soočanju profilirati kot sredinski kandidat, medtem ko so o Türku zapisali, da je izpostavljal predvsem neuspešno delo vlade.