Tudi tokrat so jo vložili poslanci SDS in tudi tokrat ministrica v koaliciji nima enotne podpore. A tudi tokrat je pričakovati, da bo Kolar Celarčeva prestala glasovanje v DZ.
Poslanci SDS so interpelacijo vložili 7. julija, očitajo pa ji, da ne obvladuje zdravstvenega sistema oziroma situacije v zdravstvu. V SDS menijo, da na pediatrični kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana danes ne bi bilo takšno stanje, kot je, če bi ministrica reagirala že v letu 2015, ko je bilo objavljeno mednarodno poročilo komisije, ki je pregledala delovanje pediatrične klinike oziroma otroške srčne kirurgije.
Po njihovem mnenju je Kolar Celarčeva tudi soodgovorna za neukrepanje na področju koruptivnih dejanj v zdravstvu, neučinkovito reševanje problematike čakalnih dob ter slabo poslovanje in vedno večjo zadolženost javnih zdravstvenih zavodov.
Javni zdravstveni zavodi bi morali imeti stabilno zunanje okolje. Ker Kolar Celarčeva ne predlaga zakonodaje, ki bi uredila njihovo financiranje, se posledično javni zavodi zadolžujejo, menijo v SDS.
Potrebne zakonodaje na področju zdravstva po opozorilih SDS Kolar Celarčeva ni pripravila, ali pa ni usklajena s koalicijo, nekatere rešitve pa so po mnenju zakonodajno-pravne službe v nasprotju s slovensko in evropsko zakonodajo.
Kolar Celarčeva vse očitke zavrača kot neutemeljene
Ministrica je v odgovoru na interpelacijo, ki ga je vlada podprla konec julija, v celoti zavrgla očitke kot neutemeljene, saj da temeljijo na govoricah, nepreverjenih trditvah in populističnih ocenah. Trdi, da predlagatelji niso predstavili niti enega samega argumenta, s katerim bi uspeli utemeljiti, da krši prisego ob imenovanju. Meni tudi, da so v njenem mandatu naredili največ doslej.
Na očitek o soodgovornosti za neukrepanje na področju korupcije je odgovorila, da je odgovornost in pristojnost preprečevanja in odkrivanja korupcije v pristojnosti vodstev javnih zdravstvenih zavodov in organov pregona. Je pa tudi sama policiji naznanila dva primera suma korupcije.
Glede otroške srčne kirurgije je v odgovoru nanizala celotno kronologijo poteka dogodkov na programu ter na omenjeni kliniki in aktivnosti ministrstva. Zanika, da ni nikoli ukrepala po poročilu mednarodne komisije o stanju na področju otroške srčne kirurgije. Zapisala je, da na ministrstvu namenjajo vse svoje moči iskanju rešitve, ki bo najboljša za zdravljenje otrok.
Za čakalne dobe je poudarila, da so se povečevale že v letih pred njenim nastopom mandata, njihovo skrajševanje pa da je prednostna naloga njenega dela in vlade. Kot je navedla, je ministrstvo skupaj z vlado izvedlo številne ukrepe za skrajševanje čakalnih dob, aktualno stanje pa po njenih navedbah kaže, da se na nekaterih čakalnih dobah že kažejo prvi učinki.
Glede očitka, da je soodgovorna za slabo poslovanje in vedno večjo zadolženost javnih zdravstvenih zavodov, pa je ministrica navedla, da je prvič po letih stagnacije zagotovila dodatna sredstva za zdravstvo in začela z ukinjanjem varčevalnih ukrepov.
Široko je tudi pojasnila, kateri zakoni in podzakonski akti so bili v času njenega mandata sprejeti in kateri so še v pripravi oz. v postopku sprejemanja, predlagateljem pa vrača žogico, da očitki v interpelaciji glede zakonodaje izvirajo iz konceptualno različnih stališč.
Podpora Kolar Celarčevi znotraj koalicije negotova, a uspeha interpelacije ni pričakovati
Tudi tokrat ob glasovanju ni pričakovati razrešitve ministrice, kar pa ne pomeni, da koalicija enotno podpira ministričino delo. Kolar Celarčeva ima sicer zagotovljeno podporo znotraj lastne stranke, SMC, medtem ko so v koalicijskih SD, zlasti pa v DeSUS precej kritični do njenega dela.
V DeSUS so ob vložitvi interpelacije celo pozvali ministrico, naj sama odstopi. Vodstvo DeSUS bo sicer o ravnanju na interpelaciji razpravljalo v torek, a glede na izjave poslancev te stranke ni pričakovati, da bodo enotno podprli ministrico. Nekateri, denimo Tomaž Gantar, celo podpirajo interpelacijo.
Tudi v SD kritik do Kolar Celarčeve ne skrivajo, a se bodo o tem, kako bodo v sredo ukrepali v DZ, še pogovorili.
Pričakovati je, da bodo v opozicijski NSi tudi tokrat podprli interpelacijo, v Levici pa ne.
Tudi ministrica meni, da bo preživela interpelacijo. "Glede na to, da je koalicija podprla naše zakone, mislim, da jo bom," je dejala v petkovem intervjuju za Mladino. Nedavno je namreč koalicija na odboru za zdravstvo podprla predlog novele zakona o pacientovih pravicah in novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. V petek so na vladi tudi podprli predlog interventnega zakona za sanacijo finančnega stanja bolnišnic.
Da bi bila interpelacija izglasovana, jo mora podpreti 46 poslancev. Gre za drugo interpelacijo proti Kolar Celarčevi in deveto proti ministru v vladi Mira Cerarja. Tudi prvo interpelacijo proti Kolar Celarčevi so vložili poslanci SDS.
Tudi v koaliciji težko podpirajo Milojko Kolar Celarc
10. sep. 2017 12:28 Osveženo: 12:32 / 10. 9. 2017
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc se bo v sredo že drugič v mandatu v DZ branila pred očitki iz interpelacije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke