Tržiška volilna uganka
11. dec. 2011 8:02 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Teden dni po parlamentarnih volitvah še vedno ni jasno, kaj se je zgodilo s stotimi domnevno ukradenimi glasovnicami v upravni enoti Tržič.
Ker so glasovnice izginile, je okrajna volilna komisija v Tržiču po posvetovanju z državno volilno komisijo (obveščen je bil tudi predsednik te komisije , vrhovni sodnik Anton Gašper Frantar) začasno zaprla tamkajšnja volišča. Policija še vedno preiskuje domnevno tatvino, čeprav je morda nastala le napaka pri štetju ali prevzemu glasovnic.
Ta dogodek je povzročil zmedo po vsej Sloveniji, saj so se v tržiški okrajni volilni komisiji pod vodstvom Nevenke Hafner odločili, da bodo na vseh voliščih v okraju glasovanje podaljšali do 20. ure. O tem je Hafnerjeva seznanila državno volilno komisijo, katere direktor je Dušan Vučko. Ker se glasovanje v Tržiču ni končalo do 19. ure, so v DVK za druge volilne odbore po Sloveniji izdali navodilo, da sicer lahko začnejo postopek ugotavljanja izida glasovanja že ob 19. uri, ne morejo pa podpisati zapisnika o svojem delu niti objaviti rezultata glasovanja ter gradivo predati pristojni okrajni volilni komisiji.
Kot je pojasnil Vučko, drugih odločitev DVK ni sprejela, ker to ne sodi v njeno pristojnost. To pomeni, da DVK sploh ni odločila o podaljšanju volilnega molka do 20. ure, čeprav so to upoštevali skoraj vsi mediji.
Dr. Miru Cerarju se zdi ravnanje državne volilne komisije in okrajne volilne komisije v takem položaju ustrezno. Pri bolj tesnem volilnem izidu pa bi lahko imelo to dogajanje hujše posledice. Nekdo bi lahko na primer oporekal izidom, češ nekateri volivci v Tržiču, ki so se odpravili na glasovanje, pa so naleteli na zaprta volišča, niso šli še enkrat volit, ko so bila odprta. V kasnejši razglasitvi volilnih izidov Cerar ne vidi večje težave, je pa temu v celoti treba z vso resnostjo priti do dna, bodisi da je šlo za krajo ali pa pomoto, vsekakor mora nekdo prevzeti odgovornost.
Ne glede na zaplet v Tržiču je del volivcev v dvomih glede korektnosti izvedbe volitev, ker je državna volilna komisija letos poleti na mesto direktorja službe DVK imenovala Dušana Vučka. Ta v preteklosti ni bil zgolj sekretar poslanske skupine LDS v državnem zboru, pač pa tudi poslanec LDS. Pred dvema letoma ga je vlada Boruta Pahorja na predlog tedanje notranje ministrice Katarine Kresal, predsednice LDS, imenovala na mesto generalnega direktorja direktorata za notranje zadeve MNZ. Naveza LDS je delovala še naprej, Vučko je z ministrstva na DVK odšel, tik preden je zaradi korupcijske afere odstopila Kresalova.
Načelno s pravnega vidika problema v zvezi z Vučkovim imenovanjem ne vidim, ugotavlja Cerar, imenovanja imajo pač politično konotacijo. Če kandidat izpolnjuje formalne pogoje in nato pri delu spoštuje predpise, je vse v redu, to je tudi lahko nadzorovati. Toda, opozarja, vedno je treba upoštevati volivce, na občutljive funkcije je bolje postavljati ljudi z manj političnega predznaka. Gre za razmerje med dejanskostjo in videzom, pri delu volivcev lahko položaj Vučka povzroča nelagodje glede (ne)pristranskosti DVK.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke