Revija Reporter
Slovenija

Izsiljevanja kmeta obtoženemu Metiju Plavi grozi osem let zapora in plačilo 6,5 milijona

STA

20. jan. 2018 6:00

Deli na:

Meti Plava se brani iz pripora.

STA

Na kranjskem okrožnem sodišču so se nadaljevale zaključne besede v sojenju Metiju Plavi, ki ga obtožnica bremeni izsiljevanja šenčurskega kmeta.

Po tem ko je tožilka sodišču predlagala obsodbo in izrek osemletne zaporne kazni, je zagovornik včeraj vztrajal na oprostilni sodbi. V torek bo zaključno besedo podal še obtoženi.

Tožilka Polona Košnjek je po obsežnem dokaznem postopku s 30 obravnavami in več kot 80 zaslišanimi pričami prepričana, da je bilo obtoženemu očitano kaznivo dejanje izsiljevanja dokazano. Zato je v četrtkovi zaključni besedi zanj zahtevala najvišjo zagroženo kazen. Izsiljevanje, v katerem sodeluje več oseb in ki je opravljeno z uporabo orožja ali na posebej surov in poniževalen način, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.

Zagovornik obtoženega Mitja Sever na drugi strani za Plavo predlaga oprostilno sodbo. Kot je dejal v končni besedi, se tožilka v celoti opira na izpoved oškodovanega Aleša Šterna in na soobtoženega Uroša Kepica, ki je kaznivo dejanje priznal ter bil obsojen na pogojno zaporno kazen. Pri tem pa se tožilka ni opredelila do argumentov in opravljenih analiz obtoženega ter do vsebine komunikacij, ki jih je predstavila obramba.

"Tožilka le vztraja pri argumentih, s katerimi je utemeljevala sum storitve očitanega kaznivega dejanja v predhodnem kazenskem postopku, in dejansko preskoči bistveni del dokaznega postopka, kot da ni bilo opravljenih 30 narokov po vloženi obtožnici, na njih pa izvajani dokazi, ki absolutno izpodbijejo izpovedbi Šterna in Kepica," je poudaril Sever.

Kot je dejal, skušata tožilka in pooblaščenka oškodovanega igrati na čustveno plat. "Res človeka stisne pri srcu, ko posluša zaključno besedo državne tožilke, vendar je ob natančni presoji vseh dokazov jasno, da zaključki državne tožilke niso pravilni in ne vzdržijo kritične presoje," je dejal Sever in dodal, da obtoženemu očitano kaznivo dejanje ni dokazano.

Na strani tožilke je dokazno breme, po katerem mora brez sence dvoma dokazati vse, kar trdi v konkretnem opisu kaznivega dejanja. "Obtožencu v kazenskem postopku ni treba dokazovati lastne nedolžnosti, ampak je dovolj, da v trditve tožilke vnese le dvom, ki je v predmetni zadevi vsekakor podan," je izpostavil Sever.

Po njegovem mnenju ni mogoče reči, da oškodovani govori resnico, saj je imel motiv za obdolžitev Plave. Odtlej ga namreč upniki, ki jim je dolžan denar, ne terjajo več. Hkrati naj bi se na ta način rešil kazenskih ovadb. Tudi glede na višini premoženjskopravnega zahtevka, ki ga je oškodovanec priglasil v tem postopku, je jasno razvidno, da je oškodovanec še kako zainteresiran za izid tega postopka v breme obtoženega, ocenjuje Sever.

Štern je namreč priglasil premoženjskopravni zahtevek v višini 6,5 milijona evrov, pri čemer naj bi nepremoženjska škoda znašala skoraj pet milijonov evrov, 1,6 milijona evrov pa naj bi Štern plačal Plavi in Kepicu, čeprav je tožilka v spremembi obtožnice znesek, ki naj bi ga Štern plačal izsiljevalcema, znižala na 1,34 milijona evrov.

Po večurnih končnih besedah tožilke in zagovornika bo v torek na vrsti za sklepno besedo še Plava, ki od konca lanskega leta ni več v priporu, ne sme pa se približevati obtoženemu. Ni še jasno, kdaj bo po končanih govorih sodnica Marjeta Dvornik razglasila sodbo, predvidoma pa naj bi bilo to prihodnji teden, morda že v torek.