Revija Reporter
Slovenija

Tožilci skočili v zrak: Janša bo morda ponovil postopek imenovanja evropskih tožilcev

STA
1.182

26. maj. 2021 16:09 Osveženo: 16:21 / 26. 5. 2021

Deli na:

Drago Šketa

Bobo

Vlada bo v četrtek na seji preverila postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, nato se bomo odločili, ali bomo postopek ponovili ali ga bomo nadaljevali, je danes na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom Evropskega parlamenta Davidom Sassolijem dejal premier Janez Janša.

Janša je v odgovoru na novinarsko vprašanje o tem, zakaj Slovenija še ni imenovala evropskih tožilcev, dejal, da v Sloveniji obstaja težava s postopkom, vendar to po njegovih besedah ne bo oviralo začetka delovanja evropskega tožilstva.

Po poročanju medijev je generalni sekretariat vlade pripravil sklep, s katerim bo vlada, če ga bodo ministri potrdili, ustavila in razveljavila celoten postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ter obenem razpisala nov poziv k vložitvi kandidatur.

Postopek imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev sicer stoji že več mesecev, ker naj bi bila kandidata, ki ju je za ta položaj predlagal državnotožilski svet, Matej Oštir in Tanja Frank Eler, moteča za Janšo.

Po oceni generalnega državnega tožilca Draga Škete bi sicer vladna razveljavitev celotnega postopka imenovanja evropskih delegiranih tožilcev lahko predstavljala arbitrarni poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva. Odločitev vlade bi bila nezakonita in v nasprotju z ustavo, saj spreminja razpisne pogoje za nazaj, je menil Šketa.

Janša je na novinarski konferenci po srečanju vlade z vodstvom Evropskega parlamenta pred začetkom slovenskega predsedovanja Svetu EU poudaril, da delovanje evropskega tožilstva ni odvisno od tega, ali bodo vse države do roka imenovale delegirane tožilce.

Evropska komisija je sicer prav danes tudi uradno potrdila, da bo evropsko javno tožilstvo začelo delovati 1. junija letos.

"Bližamo se ciljni črti: ustanovili bomo prvi neodvisni urad EU za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj, ki škodijo proračunu EU. Od 1. junija se bodo evropski tožilci pod odločnim vodstvom Laure Kövesi borili proti storilcem kaznivih dejanj in zagotavljali, da ne bo noben evro zapravljen za korupcijo ali goljufijo," je poudarila podpredsednica komisije Vera Jourova, pristojna za področje vrednot in preglednosti.

Tožilstvo bo preiskave in pregon izvajalo neodvisno od komisije, drugih institucij in organov EU ter držav članic. Pričakuje se, da bo preiskalo približno 3000 primerov na leto, so sporočili v Bruslju.