Tonin: Veber izgubil stik z realnostjo, postal minister za obrambo lastnega položaja
8. apr. 2015 14:16 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Tudi v opoziciji so kritični do potez ministra Janka Vebra, ki zaostrujejo odnos do premierja Mira Cerarja. Po mnenju NSi so Vebrove poteze nezaslišane, v ZaAB pravijo, da resni politiki tega ne počnejo, v ZL so prepričani, da je pravo samo oblika spopada, dejanski spopad pa je povezan s privatizacijo. V SDS menijo, da je to stvar koalicije.
Vebrova torkova pojasnila, da je Cerarja opozoril na izpodkopavanje obrambnih ukrepov v skladu s 366. členom kazenskega zakonika in da skupina strokovnjakov razmišlja o ovadbi zoper Cerarja, dan pred obravnavo Cerarjevega predloga za njegovo razrešitev v DZ odmevajo tudi v nekaterih opozicijskih parlamentarnih strankah.
Po ocenah predsednice NSi Ljudmile Novak je nezaslišano, da se minister tako oklepa ministrskega stolčka, da je pripravljen zato ovaditi vse, ki mu nasprotujejo oziroma mu očitajo nezakonito dejanje. "Prav neverjetno je, da celo obtožuje predsednika vlade, ki ima vendarle pravico, da nekega ministra pozove k odstopu, v kolikor ocenjuje, da njegovo delo ni primerno oziroma da je naredil nekaj nezakonitega," je dejala Novakova.
V NSi bodo po njenih napovedih Cerarjev predlog razrešitve obrambnega ministra Vebra podprli, saj je Veber po njihovem mnenju ravnal nezakonito. Če pa je težava znotraj vlade in mora premier na predlog vezati zaupnico, pa to ni stvar opozicijske stranke in NSi najbrž ne bo glasovala za zaupnico, je dejala na novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi predloga zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev.
Po mnenju Novakove je tudi skrajno neprimerno, da je Veber ovadil člana parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Mateja Tonina (NSi), "ki je opravljal svoje delo".
Tonin pa je glede Vebrovih torkovih potez v izjavi za medije dejal: "Minister je izgubil stik z realnostjo in jaz bi se strinjal z vašim kolegom, ki je dejal, da vse bolj postaja minister za obrambo svojega lastnega položaja."
Jani Möderndorfer (ZaAB) je v izjavi novinarjem povedal, da Veber ne more več presenetiti v ničemer. "To, kar počne zdaj, ni več podobno politiku, ki je bil večkratni župan, preživel je več kot pet mandatov v državnem zboru, bil je predsednik državnega zbora, še vedno je aktualni minister," je ocenil. Kot je poudaril, tega resni politiki ne počnejo.
Po Möderndorferjevih besedah bi morali biti standardi in normativi v normalni demokraciji in kulturi politike, "da ko ti predsednik vlade pokaže vrata, dostojno, s pokončno hrbtenico preprosto odideš iz vlade". Glede kazenske ovadbe, o kateri je govoril Veber, pa Möderndorfer pravi, da je to komično in da ne ve, zakaj tega Veber ni storil že prej.
Na vprašanje, kako bodo poslanci ZaAB glasovali na četrtkovi seji o predlogu Vebrove razrešitve, je odgovoril z vprašanjem: "Ali glasovanje sploh bo?" Prepričan je namreč, da do tega ne bo prišlo, saj bo Veber pred tem odstopil.
Luka Mesec (ZL) pa je glede odnosa med Vebrom in Cerarjem dejal, da je to vprašanje, ki ga morata razrešiti onadva, v ZL pa tega ne želijo soditi. Ne želijo namreč ocenjevati pravne vsebine. "Pravo je tu samo oblika spopada, dejanski spopad pa je med privatizacijskimi in protiprivatizacijskimi naravnanostmi enih in drugih," je pojasnil.
Kot je vnovič poudaril, je vsebina tega pravnega pink-ponka med Vebrom, Cerarjem in Toninom v resnici znotrajkoalicijsko merjenje mišic med SD in SMC. Po njegovih besedah pa glede na dogajanje v zadnjih dneh postaja "vse bolj evidentno, da je Veber za to vlado postal nesprejemljiv zaradi svojih protiprivatizacijskih stališč in v ZL nas skrbi, da je to tudi razlog, zakaj se mu je tudi sama stranka SD nedavno na nek način odrekla in ga pustila samega".
Glede odločitve poslancev na četrtkovi obravnavi predloga Vebrove razrešitve je Mesec pojasnil: "Zagotovo ne bomo podprli Mira Cerarja in Mateja Tonina, več pa jutri."
V SDS se danes na zadnje Vebrove poteze niso odzvali, za zdaj vztrajajo pri svojih dosedanjih izjavah, da je to stvar koalicije.
Premier Cerar sicer predlaga razrešitev Vebra zaradi njegovih navodil obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo glede analize posledic privatizacije Telekoma. Kot je navedel v predlogu, je Veber objektivno odgovoren za nezakonito, nepravilno in nepregledno delovanje omenjene službe. Veber pa nasprotno trdi, da je ravnal zakonito. O premierjevem predlogu za Vebrovo razrešitev bo DZ odločal na izredni seji v četrtek.
Veber je v torek popoldne v izjavi za medije pojasnil, da je Cerarju poslal opozorila o izpodkopavanju obrambnih ukrepov v skladu s 366. členom kazenskega zakonika. Na vprašanje STA, ali to pomeni nekakšno napoved kazenske ovadbe zoper Cerarja oz. ali o tem razmišlja, pa je zvečer odgovoril, da ne on, pač pa skupina strokovnjakov.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke