Revija Reporter
Slovenija

Tonin je ponudil odstop, ker stranka ni dobila 10 odstotkov

Reporter, STA

3. jun. 2018 22:24 Osveženo: 23:07 / 03. 6. 2018

Deli na:

Predsednik NSi Matej Tonin je organom stranke ponudil svoj odstop, ker na volitvah niso dosegli 10 odstotkov

Kot kažejo delni neuradni izidi volitev, stranki NSi ne bo uspelo doseči želenega cilja, da bi dobila 10-odstotno podporo. Trenutno ji kaže na nekaj več kot 7 odstotkov podpore. To pa glede na napovedi nedavno imenovanega novega predsednika stranke pomeni, da se morda obeta tudi sprememba v njenem vodstvu. STA objavlja kratko predstavitev stranke.

Predsednik: Matej Tonin

Leto ustanovitve: 2000

Aktualno število poslancev: 5

Uspeh na dosedanjih parlamentarnih volitvah:
- 2000: 8,7% (8 poslancev)
- 2004: 9,1% (9 poslancev)
- 2008: 3,4% (pod parlamentarnim pragom)
- 2011: 4,9% (4 poslanci)
- 2014: 5,6% (5 poslancev)

Predstavitev in ključni programski cilji:

Stranka NSi je nastala leta 2000 ob razcepu SLS+SKD Slovenska ljudska stranka. Njen prvi predsednik je bil Andrej Bajuk, ki je istega leta postal predsednik vlade, a je to mesto zasedal le sedem mesecev.

Po izpadu iz parlamenta leta 2008 je Bajuka na mestu predsednika stranke nadomestila Ljudmila Novak, ki je na naslednjih volitvah stranko ponovno popeljala čez volilni prag. Novakova je bila mati NSi skoraj deset let, a je na koncu tik pred volitvami vajeti prepustila Mateju Toninu. Ta je danes izpolnil napoved, ki jo je dal pred volitvami, da bo ponudil odstop z mesta predsednika, če tokrat ne bodo dosegli 10 odstotkov glasov podpore.

NSi je sestavljala koalicijo v obeh vladah Janeza Janše, mnogi so ji očitali, da je postala satelit SDS. A so se v zadnjih letih še pod vodstvom Novakove distancirali od Janše, nemalokrat sta stranki tudi medijsko obračunali. Pod Toninovim vodstvom pa so se s SDS znova zbližali.

NSi se uvršča na desno sredino in se opredeljuje kot krščansko-demokratska stranka. Njihov glavni cilj je, kot navajajo, izboljšati kakovost življenja ljudem. Po njihovem prepričanju Slovenija potrebuje nov razvojni zagon, zato so njihove aktivnosti in prizadevanja usmerjena predvsem v prihodnost in posodobitev podsistemov države. Zavzemajo se vzpostavitev socialno-tržnega gospodarstva.