Revija Reporter
Slovenija

Toksično okolje v domu starejših v Kamniku: na jedilniku najcenejša, nezdrava hrana, zaposleni pa zaradi šikaniranja na antidepresivih, trdijo naši viri

Nenad Glücks
27 19.304

17. dec. 2023 6:00

Deli na:

Dom starejših občanov Kamnik (DSO Kamnik)

Primož Lavre

Na direktorico Doma starejših občanov Kamnik (DSO Kamnik) Majo Gradišek letijo očitki o avtoritarnem vodenju, mobingu podrejenih in poslabšanju kakovosti bivanja varovancev ter delovnega okolja za zaposlene.

Majo Gradišek smo soočili z očitki o njenem vodenju in odnosu do zaposlenih. Kako pojasnjuje tako velik odhod tudi izkušenih kadrov, odkar je prevzela vodenje? Kako komentira očitke, da zavod vodi avtoritarno in vsako pripombo oziroma pomislek razume kot napad nase in se tako odzove? Kakšno izobrazbo ima vodja vzdrževanja Tom Grünfeld – katere stroke in stopnje? Za koliko plačnih razredov je napredoval, odkar je tam zaposlen?
Najprej glede Grünfelda: ni odgovorila, katero stopnjo in smer izobrazbe ima, pač pa zgolj to, da »vodja vzdrževanja po stopnji izobrazbe ustreza zaposlitvi na delovnem mestu, za katerega ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi«.

Dodala je, da glede na »njegova formalna in neformalna znanja« (neformalna znanja!?) uspešno organizira delo v tehnični službi, ustvaril je ugodno delovno ozračje med zaposlenimi v tehnični službi, uživa ugled in zaupanje sodelavcev in izraža visoko stopnjo skrbi za sodelavce in stanovalce«. S soglasjem ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi pridobil pet plačnih razredov izrednega napredovanja, v času zaposlitve v DSO Kamnik pa ni napredoval. »Takšno napredovanje so pridobili tudi nekateri drugi sodelavci na deficitarnih področjih.«

Odkar je Maja Gradišek direktorica Doma starejših občanov Kamnik, je od tam odšlo mnogo strokovnih delavcev.

osebni arhiv

V zvezi s »skrbjo za sodelavce« je bila ob prevzemu vodenja soočena z izjemno fluktuacijo kadra tako v kuhinji, tehnični službi kot tudi v zdravstveni negi. »Zaposleni so odhajali v želji po ustreznejšem delovnem času, višji plači, želji po novih izzivih, zato je bila prioriteta, da poskušamo zadržati sodelavce in zaposliti manjkajoče.« Kljub temu da so domovi nenehno soočeni s kadrovskimi izzivi, zlasti na področju zdravstvene nege in računovodstva, je ponosna, da zaposlujejo 114 sodelavk in sodelavcev, ki predano skrbijo za 191 stanovalcev. 

»S sodelavci soustvarjamo ustrezne razmere za stanovalce in svojce, ki večkrat izrazijo svoje zadovoljstvo, kar odtehta vse naše napore. Veseli smo, da sedaj diplomirano zdravstveno osebje izpolnjuje pogoje za mentorstvo in pridobivamo naziv učna baza.« Stanovalci, pravi, posebej in večkrat pohvalijo tudi prehrano. Pripravljajo jo skladno s smernicami in normativi, upoštevajoč predloge stanovalcev, svojcev in zaposlenih. Prehrana je pestra in raznolika.

Glede vzdrževanja pojasnjuje, da je bil objekt predhodno tehnično slabo vzdrževan; bilo je veliko pomanjkljivosti, ki ob prejšnjih mandatih in obnovah niso bile sanirane. Zaradi prejšnjega negativnega poslovanja doma in slabe likvidnosti so vsa vzdrževalna dela skrbno načrtovali in izvajali postopoma, skladno s finančnimi možnostmi.

Prejšnja direktorica Marija Rems je za Reporter dejala, da so imeli res izgubo, vendar je (bilo) tako v večini domov za starejše. Meni, da so dom v skladu s financami v njenem času dobro vzdrževali, vzdušje je bilo dobro. Sedanjih zadev ne more komentirati. O tem, da so bile razmere prej veliko boljše v vseh pogledih, so nam sicer poudarili vsi naši sogovorniki.

Slišati je tudi očitke o nekvalitetni hrani, neužitnem sadju, najcenejšem kruhu …

arhiv Reporterja

Sebe Gradiškova vidi kot vodjo, ki ni avtoritarna, pač pa je »človek dogovora, sodelovanja in spoštljive komunikacije«. Veliko ji pomeni, da se zaposleni v primeru dilem obrnejo nanjo za skupne rešitve. Pravi, da gradi na soustvarjanju delovnega procesa, z dejstvi skuša vplivati na razmišljanje zaposlenih glede poslanstva njihovih zaposlitev in skuša doseči konsenz z zaposlenimi.

Kako so se na njene navedbe odzvali naši viri? Strinjajo se, da so plače relativno nizke glede na zahtevno stresno delo, vendar ljudje ne odhajajo zaradi plače (razen redkih izjem), pač pa nje same in njenega odnosa do zaposlenih ter načina vodenja. »Niti pod razno« se ne strinjajo, da direktorica uživa ugled in spoštovanje, kvečjemu se ljudje bojijo. Tiste, ki odhajajo, Gradiškova sploh ne vpraša, zakaj. Nekatere odganja, naj gredo čim prej. O prehrani pravijo, da je vsak dan na jedilniku najcenejši bel kruh, ki ni zdrav, omake in juhe so iz praška …

V resnici da zaposleni vodjo zdravstvene nege Jakominovo ne spoštujejo kot organizatorko, pri razporedu ji mora pomagati diplomirana medicinska sestra, ker ga sama ni sposobna narediti. Direktorica Gradiškova pa da zna veliko govoriti, a nikakor ne spoštuje predlogov zaposlenih. Prijav za mobing ni bilo, ker se ljudje tega niso upali prijaviti.  Ljudi, ki so se ji zoperstavili oziroma samo povedali svoje mnenje, je začela šikanirati. Nikakor nima spoštljivega in enakopravnega odnosa do vseh. Le do izbrancev. Tudi dodatki k plači niso dodeljeni pravično. »Njena komunikacija je zadirčna, neposlušna, včasih hinavska.«

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24