Revija Reporter
Slovenija

To so spregledane in neuresničene odločbe ustavnega sodišča

Ivan Puc

16. dec. 2018 8:58 Osveženo: 8:59 / 16. 12. 2018

Deli na:

Pred štirimi leti so ustavni sodniki izdali odločbo o neustavni ureditvi financiranja zasebnih šol

Ustavno sodišče

Kot najstarejša spregledana odločba ostaja »razbitje« velike Mestne občine Koper iz leta 1998. Spodnesel jo je pokojni odvetnik Danijel Starman.

- Delno nespoštovana je odločba (2002) o ugotovljenem neskladju nekaterih občinskih statutov z zakonom o lokalni samoupravi, ker ti statuti niso določali, da so občinski svetniki tudi predstavniki romske skupnosti. Občina Grosuplje se na odločbo ni odzvala, posegla pa je država in državni volilni komisiji omogočila izvedbo volitev romskega predstavnika.

- Zakonodajalec do leta 2012 ni spremenil zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi. Zakona ne urejata postopkovnega mehanizma, ki bi hitro, objektivno, predvidljivo, zanesljivo in upoštevaje pravni red zagotavljal zavračanje dokaznih predlogov, ki so očitno zavlačevalni, šikanozni, zlonamerni ali povsem nepovezani s predmetom preiskave.

- Leta 2014 je ustavno sodišče ugotovilo, da je ureditev financiranja zasebnih osnovnih šol v neskladju z ustavo, ki učencem zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja obveznega javno veljavnega programa osnovnošolskega izobraževanja na javni ali zasebni šoli.

- Leta 2015 je ustavno sodišče odločilo, da je protiustaven zakon o poslancih, ker zoper odločitev o prenehanju poslanskega mandata ne zagotavlja učinkovitega sodnega varstva.

- Leta 2017 je potekel rok za odpravo protiustavnosti zakona o kazenskem postopku. Namen sodniškega hranjenja izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov (dokler se hrani kazenski spis) ni določen z zakonom, so ugotovili ustavni sodniki. Zakonodajalec mora torej konkretno določiti namen(e) hrambe izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov na sodišču.

- Ustavno sodišče je leta 2016 odločilo, da je zakon o lokalni samoupravi v neskladju z ustavo, ker zakonodajalec ni izkazal razumnega, iz narave stvari izhajajočega razloga za določitev enakih meril za reprezentativnost vseh, tudi med seboj različnih združenj občin.

- Potekel je rok (2014) za odpravo protiustavnosti ureditve zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki dopušča sklenitev kolektivne pogodbe kljub nasprotovanju katerega od reprezentativnih sindikatov, ki združuje javne uslužbence, katerih položaj ureja ta kolektivna pogodba. S tem zakonom posega v prostovoljnost kot element svobode delovanja sindikatov.

- Leta 2016 je bilo ugotovljeno, da sta zakon o kazenskem postopku in zakon o odvetništvu v nasprotju z ustavo, ker ne urejata posebnosti preiskovalnih dejanj pri odvetniku tako, ki bi preprečil nedopustne posege v odvetniško zasebnost.

- Istega leta so sodniki v dveh različnih odločbah presodili, da je v neskladju z ustavo zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.

- Prav tako leta 2016 so ustavni sodniki ugotovili protiustavnost zakona o reševanju in prisilnem prenehanju bank, ker je zapovedal nadaljnjo uporabo protiustavnega zakona o bančništvu, v njem pa ni bilo urejeno učinkovito sodno varstvo imetnikov, izbrisanih in konvertiranih upravičenj v bankah.

- Neupoštevana ostaja še odločba (2010) v obsegu, ki zadeva protiustavnost zakona o prispevkih za socialno varnost glede prispevkov za zavarovanje za primer brezposelnosti.