Ko je bil pred zadnjimi volitvami še precej aktiven, je z nekaterimi izjavami v intervjuju za spletni časopis V fokusu Borisu Cipotu povzročil kar nekaj težav in veliko odzivov. Med drugim je v intervjuju pojasnil, kje vidi razloge, da imajo stranke desne sredine iz volitev do volitev manj poslancev (navajamo): »Razlogov je več. Eden je zagotovo ta, da so stranke desnega pola, če že niso sodelovale, pa vsaj tiho opazovale plenjenje gospodarstva in državnega proračuna. Drugi razlog je ta, da ima največja desna stranka že 25 let istega predsednika. Po mojem mnenju je bil predvsem on do sedaj vratar uspeha desne sredine. A to se bo že na teh volitvah spremenilo, saj bo NSi prevzela primat desne sredine, ker drugega nam ne preostane, če želimo Sloveniji najboljše.«
Njegove napovedi se niso uresničile. SDS ima 25, NSi pa (le) 7 poslancev. Možnost da bi desnica sestavila vlado je splavala po vodi. Za nami je že tudi prvi neuspešni krog poskusa izvolitve mandatarja. Politične razmere po volitvah so več kot zapletene. Medtem, ko se zdi, da se le Marjan Šarec trudi sestaviti ekipo in zmagovalec volitev SDS oziroma Janez Janša čaka na zadnjo priložnost, predsednik NSI Matej Tonin stavi na politično odprtost. Ne izključuje sodelovanje tako v Šarčevi kot v morebitni Janševi vladni koaliciji. To je očitno zmotilo Štendlerja, ki poleg Ljudmile Novak in Janeza Pogorelca sodi med tiste, ki ne želijo biti v vladi, ki bi jo vodil Janez Janša.
Takole je 25. julija Štendler pojasnil svoj odstop: »Danes sem zaradi nestrinjanja s potezami vodstva NSI podal nepreklicno odstopno izjavo z mesta predsednika Občinskega odbora Zagorje ob Savi in izstopil iz stranke. Ne morem razumeti, da sedanje vodstvo tolerira sodelovanje s stranko, katere predsednik ima za seboj kup afer in nepojasnjenega premoženja, povrh vsega pa je ta predsednik v svojo sredo vzel človeka, ki je nas volivce desnice imenoval za golazen, ki bi jo bilo treba pobiti že leta 1945. Očitno je to za sedanje vodstvo NSI sprejemljivo, zame ni.«
Ni treba ugibati, da je v svoji izjavi s prstom pokazal na predsednika SDS Janeza Janšo in predsednika SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega. Po javni objavi izstopa se je vroča debata preselila na tviter in facebook, ki vse bolj postajata mesto za navijaška politična obračunavanja.
Teden kasneje nam je Štendler povedal, da ne obžaluje svojega izstopa iz doslej edine stranke, ki ji je kadarkoli pripadal. Še vedno pa pušča odprta vrata, v kolikor se v naslednjih dneh ali tednih usmeritev vodstva stranke korenito spremeni. In kakšni so odzivi stranke? Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak nam je povedala, da Štendlerjev izstop obžaluje, a upa, da ni dokončen. Na odziv predsednika stranke Mateja Tonina pa še čakamo.
Po naših podatkih Štendlerju niso sledili drugi vidnejši člani stranke. Vprašanje je, če se bolj množično to ne bi zgodilo, ko bi se NSI odločila za vstop v levo vlado. Vsekakor je stranka v težki situaciji. Lahko z Janševo SDS pristane v opoziciji, kjer bo bolj kot ne v njeni senci, če bo del Šarčeve levosredinske koalicije, bodo kritike na njihov račun letele z vseh strani. Največ s strani sestrske SDS.