Mnoge je presenetil njen odziv na razpravo o peticiji za dostojen pokop žrtev povojnih pobojev v odboru za peticije Evropskega parlamenta. V prvem stavku je namreč dejala, da obžaluje, da je bila ta tema uvrščena na dnevni red odbora, vendar je v naslednjih stavkih pojasnila, da bi morali ta problem z vsem spoštovanjem do žrtev rešiti v Sloveniji in ne na evropski ravni ter da žrtvam ne smemo odrekati pravice do groba in dostojnega spomina.
Novakove na seji ni bilo, ker ni članica tega odbora in o razpravi ni bila obveščena. Prav tako tam ni bilo Zvera, saj ga očitno Romana Tomc o tem prav tako ni obvestila. Je pa tam razpravljal Bogovič, ki skoraj nima možnosti vnovične izvolitve. Verjetno se ni treba posebej vprašati, zakaj je Tomčeva dosegla, da je ta razprava prišla na vrstni red prav pred evropskimi volitvami in da se je sama predstavljala kot borka za popravo krivic žrtvam komunizma.
Komunikacijski spodrsljaj Novakove je spretno izkoristil Tonin, ki je obžaloval, da se Novakova ni udeležila omenjene seje, in dodal, da so bili številni člani NSI žrtve komunistične represije, njihovi svojci pa komunističnih zločinov. O izjavi Novakove naj bi v tem tednu razpravljal tudi izvršilni odbor stranke, vendar se ji po naših informacijah ni bati, da bi jo vrgli z evropske liste. Večina naj bi bila še vedno mnenja, da Novakova listi prinaša več glasov, kot jih odnaša.
Kot smo že pisali, naj bi interna anketa, v kateri so zajeli volivce, ne zgolj članov, pokazala, da bi lahko Novakova s prednostnimi glasovi celo premagala Tonina. A to se je zdaj verjetno spremenilo, in tako se Tonin že vidi v Evropskem parlamentu. Sploh če bodo zvesti volivci tako kot doslej spet največkrat obkrožili prvega na listi.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24