Revija Reporter
Slovenija

To je izdelovalec pokrajin z zasebnim inštitutom: na veliko služi z občinami, zapletel se je v plagiatorsko afero

Igor Kršinar

13. okt. 2019 7:23 Osveženo: 7:36 / 13. 10. 2019

Deli na:

Dr. Boštjan Brezovnik, predsednik delovne skupine za pripravo pokrajinske zakonodaje

Bobo

Predsednik delovne skupine za pripravo pokrajinske zakonodaje Boštjan Brezovnik ima zasebni inštitut, ki na veliko služi z občinami, pred šestimi leti pa se je zapletel v plagiatorsko afero.

V zadnjih tednih javnost razburja predlog delovne skupine za pripravo zakonodaje za enajst pokrajin, ki jo vodi dr. Boštjan Brezovnik, profesor na mariborski pravni fakulteti. Nekateri se sprašujejo, kakšne osebne koristi bo imel od tega projekta, saj ima v lasti tudi zasebni Inštitut za lokalno samoupravo, s katerim je na račun občin in javnih zavodov zaslužil 4.456.874 evrov. Največ mu je plačala vladna služba za lokalno samoupravo, in sicer 325.491 evrov. Januarja letos ga je na položaju direktorja zamenjal Grega Horvat, sam pa je ostal stoodstotni lastnik zasebnega inštituta.

V okviru inštituta deluje tudi portal lex.localis.info, ki obsega tudi uradno glasilo slovenskih občin (njegov urednik je Brezovnik), v katerem objavljajo občinske akte. Občinam ponujajo tudi vzorce aktov v okviru kataloga pristojnosti občin, seveda za plačilo. S kolegom s fakultete dr. Janom Žanom Oplotnikom ponujata svetovalne storitve vsak dan med 8. in 16. uro v delovnem času na mariborski pravni fakulteti. 

V lasti ima zasebni Inštitut za lokalno samoupravo, s katerim je na račun občin in javnih zavodov zaslužil 4.456.874 evrov.

Oba sta tudi vpletena v afero iz leta 2013, ko so jima očitali poskus plagiatorstva. Takrat je slovenska znanstvena revija IB dobila v objavo članek Razvoj lokalne samouprave v Sloveniji od osamosvojitve do danes. Ta članek je urednica Alenka Kajzer poslala v recenzijo dr. Božu Grafenauerju, ki pa je ugotovil, da gre za plagiat članka iz leta 2011, katerega avtor je on sam, medtem ko je Brezovnik pri njem sodeloval zgolj s tehničnim urejanjem in nekaj stavki, kar ni dovolj, da bi bil soavtor, Oplotnik pa za ta članek ni imel nobenih zaslug.

Ko je Grafenauer o tem obvestil dekana fakultete dr. Saša Preliča, je Brezovnik pisal Grafenauerju in vso krivdo za zaplet pripisal Oplotniku, ki naj ne bi vedel, da je avtor tudi Grafenauer. Ta mu seveda ni verjel in je bil prepričan, da je protagonist te rabote Brezovnik, saj je poslal verzijo prispevka, ki sta ga imela le on in Brezovnik. Plagiat ni bil objavljen, zadevo pa so rešili pri dekanu.

Brezovnik odgovarja, da je bil s z Grafenauerjem soavtor prvotnega članka in da ni poslal spornega prispevka v objavo. Ker ni bil objavljen, tudi ni bilo nobenega plagiata. Vse skupaj naj bi bil nesporazum, za katerega on ni bil odgovoren. Glede zasebnega inštituta pa je dejal, da je bil njegov soustanovitelj tudi Grafenauer in do leta 2014 njegov aktivni član. V okviru inštituta opravlja vse, kar je v skladu s statutom univerze. Njegov direktor pa ni več, ker je delo začelo presegati njegove obveznosti in dela samo še na podlagi naročil.

Delovno skupino za pokrajinsko zakonodajo vodi brezplačno in v soglasju delodajalca skupaj s 60 sodelavci. Pri tem uživa zaupanje predsednika državnega sveta Alojza Kovšce ter predsednikov vseh treh združenj občin, ki so skupino ustanovili na pobudo predsednika države Boruta Pahorja.