Revija Reporter
Slovenija

To je bilo leto Melanie Trump, slovenske muze iz Bele hiše

Marko Medvešek

25. dec. 2017 8:38 Osveženo: 8:44 / 25. 12. 2017

Deli na:

Melania Trump in Božič

Reuters

Začelo se je malce obotavljivo in na daljavo. Kar precej časa je trajalo, preden se je preselila v Washington in se popolnoma privadila na novo okolje in dolžnosti, a ob koncu leta 2017 Melania Trump že suvereno opravlja naloge prve dame Združenih držav Amerike.

Ko gredo ratingi njenega moža navzdol, Melanii Trump med Američani raste priljubljenost. Nič presenetljivega, je v intervjuju za Reporter nedavno poudaril poznavalec ameriške politike Alejandro Chafuen, ki pravi, da so prve dame ZDA običajno bolj priljubljene od predsednikov.

Dostojanstvo ZDA

Takšna je pač narava njihovega odnosa in zadolžitev. Skoraj edina prva dama v zadnjem času, ki je Belo hišo zapustila manj priljubljena od moža, je bila Hillary Clinton, ki ni hotela biti zgolj protokolarna spremljevalka, temveč je hotela biti aktivni del moževe administracije. Pa se je s ponesrečenim poskusom zdravstvene reforme že takoj v začetku prvega mandata Billa Clintona tako opekla, da se njena priljubljenost do konca drugega mandata le počasi pobirala, mnogim Američanom pa se je tedaj tako priskutila, da so jo zamere iz devetdesetih več kot dve desetletji kasneje stale zmago na predsedniških volitvah.

Z izbrano dekoracijo je počastila 200-letno tradicijo praznovanja božičnih praznikov.

Profimedia

Melania Trump ne želi biti prva dama po zgledu Hillary. Zadovoljila se je s tradicionalno vlogo soproge ameriškega predsednika, ki ne vstopa neposredno v vsakdanjo politiko, a je vseeno aktivne v političnih kampanjah, se družbeno angažira, možu stojijo ob strani pri uradnih obveznostih, občasno pa se tudi znajde v uradni vlogi predstavnic svoje države. Vse to je Melania od januarske inavguracije že opravila in je po slabem letu že kar prekaljena prva dama, ki je kljub pritoževanju ameriških levičarjev, da se obira z odhodom v Belo hišo, nazadnje svoje dolžnosti zgledno opravljala. Še več, ob spodrsljajih predsednika Trumpa v javnem nastopanju je bila nekajkrat prav Melania tista, ki je ohranjala dostojanstvo Združenih držav pred svetom.

Predrzna eleganca

Pa še lepo jo je bilo videti. Od nekdanje manekenke se še bolj kot od njenih predhodnic na položaju pričakuje, da bo postala modna ikona, in v prvem letu dni je Melania na dobri poti, da to tudi postane. Že dolgo ni bilo prve dame, katere videz bi zbujal tako pozornost in katere slog je moral zadovoljiti izredno visoka pričakovanja modnih strokovnjakov in tudi laične javnosti. S pojavo mora ustrezati zahtevam svojega položaja, ne more si privoščiti nič pretirano ekscentričnega ali preveč sproščenega. Michelle Obama so denimo vlačili po zobeh, ko si je drznila na letalo priti v kratkih hlačah. Melanii tega doslej ne gre očitati, še največji spodrsljaj doslej si je privoščila, ko je ob obisku potopljenega Houstona, ki so ga poleti zdelali viharji, nosila salonarje z visoko peto. Kot bivša manekenka ne sme imeti preveč predvidljivega, dolgočasnega sloga – občasno mora biti celo predrzna, čeprav gre to morda komu v nos.

Muza se vrne v New York

Inavguracija Donalda Trumpa je bila njena prva preizkušnja. Možu je ob prisegi držala Biblijo, se nato z njim sprehodila po washingtonskih ulicah in ob koncu dneva z njim zaplesala. Ker je bila to priložnost, ko je v izrazitem ospredju človek trenutka, se pravi njen soprog in predsednik, se je morala svetovna javnost zadovoljiti zgolj z opazovanjem nove prve dame in ocenjevanjem njenega videza. Z elegantnim modrim kostimom, ki ga je nosila med ceremonijo in sprehodom po mestu, je marsikoga spomnila na kultno predhodnico Jackie Kennedy.

Po inavguraciji se je za nekaj časa poslovila od Washingtona in se s sinom Barronom vrnila v New York. Odločila se je, da želi sinu omogočiti končanje šolskega leta na šoli in v okolju, ki ga je vajen, zato je do junija ostala na Manhattnu v Trumpovem stolpu. Čisto po starem seveda vse ni bilo. Z izvolitvijo je izgubila znaten del svoje zasebnosti, nikamor ne more več brez spremstva varnostnikov. Dobila je tudi svoje kodno ime – Muza je njena oznaka pri agentih tajne službe.

Rumena obleka

V Washington sta se z Barronom vse do končne selitve pogosto vračala. Melania je že nekaj tednov po inavguraciji gostila prvi tuj državniški par, ko sta Belo hišo obiskala japonski premier Šinzo Abe in njegova soproga Akie. Medtem ko je premier trpel ob mučnem rokovanju s predsednikom Trumpom, je Melania poskrbela, da je bil obisk Akie Abe v Washingtonu in nato še na Trumpovem posestvu Mar-a-Lago na Floridi prijetnejši. Nekaj dni kasneje sta ZDA obiskala izraelski premier Benjamin Netanjahu in soproga Sara – slednji je bila Melania »vodnica« po Washingtonu. V mesecih potem je lahko svoje gostiteljsko spretnost še izbrusila, ko je Trump v Beli hiši gostil predsednike držav, vlad, kronane glave in druge državnike, med katerimi so mnogi na obisk prišli v spremstvu partnerjev. Jordanski kraljici Ranii je razkazala washingtonske šole, delala je družbo Juliani Awado, ženi argentinskega predsednika Macrija, prvo damo Kitajske Peng Lijuan je peljala na koncert mladih jazz glasbenikov. Ko je junija Washington obiskal indijski premier Narendra Modi, je sicer prišel brez žene, a zdaj že v Belo hišo vseljena Melania je bila vseeno zraven, da ga pozdravi in mu dela družbo. In spet je dobila levji delež pozornosti, saj si je za to priložnost izbrala vpadljivo rumeno obleko, ki je bila po mnenju nekaterih konservativnih indijskih komentatorjev neprimerna za tako priložnost. Čeprav se do konca leta živahnim barvam oblačil ni ravno izogibala, ob sprejemih državnikov občutljivih duš ni več vznemirjala z oblačili, ki bi bila bolj zanimiva od gostov.

Barron in Melania Trump se nista mogla načuditi, kako visoka je njuna jelka.

Profimedia

Klepet s Putinom

Na stike z mogočnimi in slavnimi voditelji, ki včasih niso na najboljšem glasu, se je dokaj hitro privadila, ne gre pa vselej najbolj gladko. Le kaj si je mislila, ko so jo julija na večerji ob vrhu skupine G20 samo posadili ob ruskega predsednika Vladimirja Putina? Vsekakor ni bila tako sproščena kot v družbi Emmanuela in Brigitte Macron, ki sta jo z možem Donaldom teden dni kasneje gostila na proslavi ob dnevu padca Bastilje v Parizu. S francosko prvo damo sta si tudi ogledali Pariz, vendar sta se tedaj že razmeroma dobro poznali, saj so se v burnih nekaj mesecih državniških potovanj in voditeljev Donald in Emmanuel ter Melania in Brigitte redno srečevali.

Občasno je v Melanijinih prvih stikih z ljudmi še vedno opaziti nekaj nervoze. To je bilo očitno ob srečanju z britanskim princem Harryjem septembra v kanadskem Torontu, kjer je Melania zastopala moža in Ameriko na športnih igrah Invictus, tekmovanju poškodovanih in bolnih vojakov in vojnih veteranov. Oba s princem sta se ob prvem, formalnem srečanju pred fotografi »držala bolj nazaj«, so ugotavljali strokovnjaki za govorico teles. Ko sta kasneje skupaj sedela na tribuni, sta bila že malce »ogreta« in vidno bolj sproščena. Čisto drugačno je bilo njeno takratno srečanje s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem, ki ga je pred tem že imela priložnost spoznati in se z njim nekajkrat srečati. Nekaj metrov sta bila še narazen, ko sta oba nasmejana že razširila roke za prisrčen objem.

Reklama za Slovenijo

Maja je šel Donald Trump na prvo pot v tujino kot ameriški predsednik. Obiskal je zaveznike v Savdski Arabiji in Izraelu, skočil v Bruselj na srečanje voditeljev Nata in se udeležil še vrha skupine G7 v italijanski Taormini. Na poti ga je spremljala tudi Melania, ki se je na številne stike z državniki in množico obveznosti, ki so jo čakale kot prvo damo, temeljito pripravila. Seveda je bila popolno oblečena, dobro se je odrezala tudi na srečanjih s tako različnimi gostitelji, kot sta savdski kralj Salman in papež Frančišek. S slednjim sta se posrečeno pogovarjala o hranjenju Donalda s slovensko potico, ki jo papež pozna še iz domače Argentine, kjer so mu jo predstavili slovenski izseljenci. Tako sta mimogrede naredila reklamo še Sloveniji in slovenski kulinariki, ki ju je Melania pasivno promovirala že samo s tem, da je Slovenka v Beli hiši.

To je očitno koristilo tudi domačemu turizmu. Turistični delavci trdijo, da je za letošnje rekordno leto slovenskega turizma vsaj deloma zaslužna tudi pozornost, ki je je bila Slovenija kot domovina ameriške prve dame deležna v tujih, zlasti ameriških medijih, in je k nam nedvomno pripeljala precej turistov. Ti so se sprehajali ali vozili po poteh nekdanje Melanije Knavs po Ljubljani in Sevnici, jedli torto Melania in pili vino First Lady. Ko je poleti Slovenijo obiskal slavni ameriški igralec in komik Bill Murray, je imel njegov obisk tudi močan pečat Melanie Trump – še v Sevnico je zavil in pokusil nekaj dobrot, ki jih je navdihnila najslavnejša Sevničanka.

VEČ V TISKANEM REPORTERJU IN TRAFIKI24