V manj kot letu dni so bila zgrajena ogrodja prvih stavb, in čeprav je do konca del še kar precej časa – po prvotnih napovedih naj bi bila končana leta 2025 – si lahko tisoči, ki se vsak dan peljejo mimo novega zapora, že malo predstavljajo, kako bo videti. In se vprašajo: bodo v zaporu urejene posebne, udobnejše, če ne kar razkošne celice za čisto posebne zapornike? Ne, to niso razni narkobaroni in velike živine organiziranega kriminala, pač pa padli tajkuni, ki so se v preteklem desetletju izkazali za najbolj znane slovenske arestante.
Tako bodo celice imele pogled na ozelenjeni atrij in bodo skozi okna spuščale veliko dnevne svetlobe, obljubljajo arhitekti, ki so svoj koncept celic opisali kot idejo atrijske hiše, prenesene v zaporniško celico.
Ko so lani postavili temeljni kamen za zapor, je v množici veljakov manjkal nekdo, ki bi v drugih okoliščinah nedvomno bil zraven. Stojan Petrič, solastnik Kolektorja Kolinga, ki v konzorciju s CGP-Pomgradom gradi dobrunjski zapor, je bil namreč nekaj mesecev pred tem na sodišču oproščen v zadevi prevzema Etre, kjer je tožilstvo zanj zahtevalo zaporno kazen.
Zakaj ga na polaganje temeljnega kamna ni bilo, ni bilo pojasnjeno – domnevno ni hotel poslušati hihitanja novinarjev (in še koga), ki so spremljali slovesnost. Precej bolj trdo kožo ima zato ljubljanski župan Zoran Janković, veteran kdo ve koliko sodnih postopkov, ki je dobro vedel, kaj je šlo po glavi ljudem, ki so bili takrat prisotni, a se je pred kamerami zadovoljno režal.
Gradnja zapora, ki bo sprejel 388 zapornikov, bo stala 73 milijonov evrov, arhitekti Počivašek Petranovič pa so se pri načrtovanju osredinili na vključevanje humanih vidikov bivanja. Tako bodo celice imele pogled na ozelenjeni atrij in bodo skozi okna spuščale veliko dnevne svetlobe, obljubljajo arhitekti, ki so svoj koncept celic opisali kot idejo atrijske hiše, prenesene v zaporniško celico. Torej dovolj udobno tudi za najboljšega vajene tajkune.