Revija Reporter
Slovenija

Tilen Gorenšek, strokovnjak za kibernetsko varnost: Kibernetična (ne)varnost je še kako realna

Gašper Petovar
519

15. avg. 2021 20:00

Deli na:

Tilen Gorenšek, strokovnjak za kibernetsko varnost

IPM Smart Community

Če imate za več elektronskih naslovov, različne aplikacije in podobno, isto geslo, s katerim imate po vašem mnenju vse našteto imenitno zaščiteno, se motite. Tilen Gorenšek, strokovnjak kibernetske varnosti v intervjuju razkriva, da smo uporabniki najšibkejši člen v kibernetski varnosti.

Toda varnost na spletu je nekaj tako imaginarnega, da pravzaprav sploh ne pomislimo, kako pomembno je, da se tudi v tem svetu primerno zaščitimo. "Kibernetsko varnost pogosto na konceptualni ravni lahko primerjamo s požarno varnostjo. Obe sta ključni za človeka, obe povzročita ogromno škodo, pri obeh je treba veliko delati na preventivi. Ena je pri tem zelo oprijemljiva – smrdi, te duši, opeče, druga pa neoprijemljiva in se po navadi zgodi z zamikom, posledice občutimo z zamikom. In tako kot pred ognjem, tudi pred vdori ni varen nihče," pove Gorenšek in razkrije kako bi se bilo treba zaščititi.



Sogovornik za novi Reporter razkrije koliko se je v enem letu povečalo število kibernetskih napadov in vdorov in zakaj. Ob enem pa tudi, za kakšne napade je šlo v večini primerov.

Glede na to, da primerna zaščita ni zastonj, se poraja vprašanje, če se izide računica med vložkom v zaščito in posledicami morebitnega vdora. Tudi na to vprašanje smo dobili odgovor.

Gorenšek je za novi Reporter pojasnil razloge, zakaj je navdušen nad ustanovitvijo novega ministrstva za digitalno preobrazbo, pri čemer je jasen, kje vidi največje težave pri uvajanju sprememb.

Razkrivamo pa tudi spremembe moči na globalni ravni, zakaj sta Iran in Severna Koreja kar naenkrat postala resna tekmeca največjim.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24