Revija Reporter
Slovenija

The Sunday Times o udbovski dejavnosti Mitje Meršola

Igor Kršinar

26. mar. 2012 11:43 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Britanski tednik Sunday Times je znan po tem, da je lani razkrinkal evropske poslance, ki se jih da (pod)kupiti, med njimi tudi slovenskega Zorana Thalerja, tokrat pa piše o udbovskem dosjeju dolgoletnega slovenskega novinarja in sedanjega poslanca v državnem zboru Mitji Meršolu.

Razkrinkan Titov vohun v srcu BBC je naslov članka v britanskem Sunday Timesu o aktualnem razkritju, da je slovenski poslanec Mitja Meršol v času svojega novinarskega dela na BBC sodeloval z jugoslovansko tajno službo Udbo, kateri je ovajal svoje takratne sodelavce in prijatelje.

Novinarja Justin William in Aljoša Kravanja pišeta, da je bila na BBC infiltriranih cela vrsta obveščevalcev takratne komunistične tajne policije Udba, ki so ovajali svoje jugoslovanske in britanske novinarske kolege ter politične emigrante, živeče v Veliki Britaniji. Med njimi je bil tudi pred kratkim razkrinkani Mitja Meršol, sedanji poslanec v Sloveniji, ki je bila do leta 1991 del Jugoslavije. Meršol je v sedemdesetih let delal kot napovedovalec  slovenske sekcije BBC, njegov udbovski  vzdevek je bil Lingvist.

Kot piše britanski časnik, tajni dosjeji, razkriti v Sloveniji, odslikavajo London kot areno prikrite hladne vojne med jugoslovanskimi vohuni in protikomunističnimi emigranti. Jure Brankovič, ki je tajne dokumente razkril na slovenski POP TV, je ob tem povedal, da dokumenti razkrivajo, da je Udba s svojimi agenti pokrivala BBC od petdesetih do konca osemdesetih let. Čeprav je bila Jugoslavija komunistična, ni bila del sovjetskega bloka, zato je BBC dajala začasna dela jugoslovanskim novinarjem, da bi spodbujala dobre odnose.

Meršol naj bi se za to dejanje odločil iz patriotskih nagibov in naj bi se z Udbo dogovoril, da mu ne bi bilo treba služiti vojaškega roka (temu se vseeno ni mogel izogniti – op. p.) Iz dokumentov je razvidno, da je Udba usposobila Meršola, kako fotografirati dokumente in kako naj uporablja tajni sistem obveščanja. Če ga je kdo vprašal o tem, kaj se dogaja v Jugoslaviji, je moral navajati le tisto, kar so pisali tukajšnji mediji. Poročati je moral dvakrat mesečno, v nujnih primerih pa takoj. Nujni primeri so zadevali akcijo Mediteran, ki pa ostaja nerazjasnjena.

Meršol si je pridobil zaupanje svojih kolegov in izseljencev, poročal o njihovi protikomunistični dejavnosti, ljubezenskem življenju in sodelovanju s kriminalistično policijo Scotland Yard. Ena od njegovih tarč je bil tudi slovenski izseljenec Drago Lavrenčič, ki je delal na BBC. Z njim in njegovo ženo se je spoprijateljil, kar pa ga ni odvrnilo od tega, da ju ne bi ovajal Udbi. Poročal je celo o tem, da naj bi bil Lavrenčič, čeprav je bil poročen, zagledan v mlado Arabko Nadjo. Lavrenčič je umrl leta 2003, toda njegova žena Dora še vedno živi v Britaniji in je zelo razočarana zaradi Meršolove dejavnosti: »Bili smo prijatelji. Ali lahko kaj takega stori prijatelj?«

Sunday Times piše, da so Lingvista skoraj razkrinkali po poročanju o neki večerji pri 25-letni Jugoslovanki, ki je prav tako delala za BBC. Ovadil jo je, da si je bila zelo blizu z enim od gostov, ki je bil desno usmerjeni emigrant. Zaradi tega so imeli težave njeni starši v Beogradu in bili pozneje aretirani. Zelo se je jezila nad Meršolom, ki ga je sumila, da je bil on tisti, ki je poročal o večerji.

Britanski tednik še zaključuje, da je Meršol po razkritju izjavil, da je vse počel tako, da ni nikomur škodoval: »Človek v življenju počne marsikaj. Vsakdo je sodnik svojih dejanj in sam sem že pred časom potegnil črto nad tistim, kar se je zgodilo pred 40 leti. Živeli smo v drugačni državi, v drugačnem sistemu in pod drugačnimi okoliščinami.«

Povezava na članek v Sunday Timesu:


http://www.thesundaytimes.co.uk/sto/public/sitesearch.do?querystring=tito&sectionId=2&p=sto&bl=on&pf=all